لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

کرونا در جهان - از تأیید یک داروی جدید در آمریکا تا بازگشت ماسک در اسرائیل


ساختمان سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا - مریلند
ساختمان سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا - مریلند

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا به داروی آرتریت «آکتمرا» ساخت شرکت دارویی «راش» (Roche) برای بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری هستند مجوز استفاده اضطراری داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دارو هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان استفاده می‌شود.

در ماه‌های گذشته هم این دارو به افرادی که وضعیت وخیمی داشتند به صورت محدود داده می‌شد که صدها میلیون دلار فروش برای شرکت «راش» به ارمغان آورد.

بیمارانی که با کورتیکواستروئید تحت درمان هستند و یا به اکسیژن مکمل احتیاج دارند و اکسیژناسیون غشایی خارج از بدن (ECMO) دریافت می‌کنند می‌توانند از این دارو استفاده کنند تا روند بهبودی سریع‌تری داشته باشند.

  • بازگشت ماسک در اسرائیل در پی شیوع نوع «دلتا»

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، حدود نیمی از افراد مبتلا به نوع «دلتا» ویروس کرونا در اسرائیل، به طور کامل با واکسن فایزر واکسینه شده بودند.

این، باعث شد دولت اسرائیل استفاده از ماسک را در مکان‌های سربسته بار دیگر اجباری کند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی با استناد به یافته‌های اولیه مقامات بهداشتی اسرائیل نوشته که حدود ۹۰ درصد از موارد جدید ابتلا در این کشور، با نوع «دلتا» بوده است و افراد زیر شانزده سال که اکثر آنها واکسینه نشده‌اند، حدود نیمی از این مبتلایان جدید را تشکیل می‌دهند.

یک مقام شرکت فایزر در اسرائیل گفته است که این واکسن بر نوع دلتا نیز مؤثر است.

گونه «دلتا» ویروس کرونا نخستین بار در هند مشاهده شد. در ایران نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نسبت به شیوع گونه «دلتا» از طریق افراد فعال در پروژه‌های عسلویه و پارس جنوبی هشدار داده است.

  • نگرانی سازمان بهداشت جهانی نسبت به روش تولید واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه

سازمان بهداشت جهانی، نگرانی‌هایی را در مورد روش‌های به کار رفته در یک کارخانه تولید واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این سازمان که در حال بررسی واکسن «اسپوتنیک وی» برای تأیید نهایی است در گزارشی اعلام کرد که در مورد یکپارچگی داده‌ها و کنترل کیفیت در یکی از چهار کارخانه‌ای که آن را بازرسی کرده است مشکلاتی وجود دارد.

بازرسان سازمان بهداشت جهانی همچنین نگرانی‌هایی را در مورد احتمال آلودگی و همچنین ردیابی و شناسایی محموله‌ای از واکسن‌ها مطرح کرده‌اند. این مشکلات، در کارخانه‌ای دیده شده است که کار آن پر کردن شیشه‌های واکسن با واکسن‌های تولید شده در مکان‌های دیگر است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، می‌گوید اصلاحات لازم انجام شده است.

  • «کواکس» برای ارسال واکسن، بودجه جدید می‌گیرد

هیأت مدیره «اتحاد واکسن گوی» که مسئول توزیع واکسن از سبد کواکس سازمان بهداشت جهانی است، بودجه جدید ۷۷۵ میلیون دلاری را برای ارسال واکسن‌های کرونا به کشورهای کم‌درآمد طی دو سال آینده تصویب کرد.

کواکس، از ماه فوریه تاکنون ۹۰ میلیون دز واکسن را به ۱۳۲ کشور ارسال کرده است. اما از زمانی که هند صادرات واکسن را به دلیل افزایش موارد ابتلا در کشور متوقف کرد، کواکس نیز در تأمین واکسن دچار مشکلاتی شد.

هیئت مدیره «گوی» همچنین شرایط جدیدی را برای دستیابی به واکسن ها تعیین کرده است که از سال آینده، کشورهای با درآمدهای متوسط که ایران نیز جزو آنها است باید پول واکسن‌ها را به طور کامل پیش پرداخت کنند.

XS
SM
MD
LG