لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

کرونا در ایران - افزایش شمار مبتلایان به کرونا دلتا در ۲۹ استان و وضعیت بحرانی بیمارستان‌های کشور


کرونا در ایران. آرشیو
کرونا در ایران. آرشیو

وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۱۹ هزار و ۸۴۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور از ۸ مرداد تا ۹ مرداد خبر داده و گفته است از این تعداد دو هزار و ۶۲۰ نفر بستری شده‌اند.

همچنین در این ۲۴ ساعت، ۲۸۶ نفر دیگر جان خود را از دست دادند. به این ترتیب مجموع جان‌باختگان ویروس کرونا در آمار رسمی ایران به ۹۰ هزار و ۶۳۰ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و بسیاری معتقدند شمار واقعی مبتلایان به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در آمار رسمی اعلام می‌شود.

نقشه رنگبندی جدید شیوع کرونا در ایران ۲۸۵ شهرستان را در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار داده است. در نقشه جدید، ۸ شهر استان فارس و ۶ شهر استان خوزستان قرمز شده‌اند.

همچنین ۱۱۰ شهرستان ایران در وضعیت نارنجی (پر خطر) و ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند. در این نقشه هیچ شهری با رنگ «آبی» (کم خطر) مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، پیشروی کرونا در خراسان رضوی بحرانی و نگران‌کننده اعلام شده است. در حال حاضر آمار مبتلایان به کرونا در استان خراسان رضوی و به ویژه مشهد در موج پنجم کرونا به طور چشمگیری در حال افزایش است و شمار بیماران بستری در مراکز درمانی استان به حدود ۵۰۰ نفر در روز رسیده است و بررسی‌های میدانی از سطح داروخانه‌های مشهد از کمبود برخی اقلام دارویی ویژه درمان بیماران کووید ۱۹ حکایت دارد.

در استان اردبیل نیز طی شبانه روز گذشته، شمار مبتلایان جدید به ۱۰۰ نفر افزایش یافت و دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل اعلام کرد که در ادامه روند صعودی موج پنجم شیوع کرونا، شمار مبتلایان همزمان بستری در مراکز درمانی در این استان به ۴۸۵ نفر رسیده است.

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا، روز شنبه ۹ مرداد ماه با اشاره به روند بیماری در کشور و اشغال شدن بسیاری از تخت‌های بیمارستان‌ها نیز گفت که ۲۹ استان درگیر کرونای دلتا شده و میزان بستری و ورود به بیمارستان ها رو به افزایش است.

علیرضا رئیسی هچنین با اشاره به سقوط زیر ۴۰ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی، هشدار داد که اگر پروتکل‌ها رعایت نشوند، ممکن است تا یک هفته آینده ایران درگیر موج بسیار سهمگین‌تری از مبتلایان به این ویروس شود.

از سوی دیگر بابک دین پرست، معاون وزیر کشور، نیز اعلام کرده است که میانگین رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی، که در بازه زمانی ۲ تا ۹ تیرماه، ۶۹ درصد بوده، در بازه زمانی ۳۰ تیرماه الی ۶ مرداد ماه با ۴۴ درصد کاهش به ۳۹ درصد تنزل یافته است.

طی روزهای گذشته نیز روسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در سراسر کشور نیز در نامه‌ای مشترک از رئیس‌جمهوری ایران خواستند مشکلات حاد مراکز بهداشتی درمانی در پیک پنجم کرونا را رفع کند.

در بخشی از این نامه با اشاره به ۱۸ ماه کار بی‌وقفه کارکنان نظام سلامت، هشدار داده شده است که ظرفیت جسمی و روانی این افراد در تمام عرصه ها «به حد اشباع نزدیک شده و ادامه این فشار فزاینده، سبب افت شدید عملکرد ایشان خواهد شد.»

در حالی که سراسر ایران با بحران همه‌گیری کرونا رو‌به‌رو است و هیچ نشانه‌ای از مهار شدن سرعت و شدت شیوع وجود ندارد، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز شنبه ۹ مرداد ماه در آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت دوازدهم تاکید کرد که «آئین‌های مذهبی در محرم و ماه رمضان خواهد بود و تعطیل نخواهند شد.»

خبرگزاری‌های ایران روند افزایشی شیوع کرونا نوع دلتا در بسیاری از استان‌های ایران، از جمله سمنان، یزد، بوشهر، گلستان، و خوزستان را «نگران‌کننده» گزارش کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG