لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۰

صدور احکام سنگین برای دو شهروند کانادایی در چین همزمان با دادگاه مدیر مالی هواوی در کانادا؛ اعتراض شدید ترودو


جاستین ترودو
جاستین ترودو

دادگاهی در چین طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه دو شهروند کانادا را به ترتیب به اعدام و یازده سال زندان محکوم کرد. احکامی که به باور بسیاری اقدامی تلافی‌جویانه در رابطه با دستگیری مدیر ارشد شرکت چینی هوآوی توسط کانادا و به درخواست آمریکا، محسوب می‌شود.

به گزارش واشنگتن پست، دادگاه شهر داندونگ گفت که مایکل اسپاور، بازرگان کانادایی، به جرم جاسوسی و انتقال اسرار دولتی به خارج از چین به زندان محکوم شده است. این محاکمه در ماه مارس برگزار شد، اما حکم آن تا چهارشنبه منتشر نشده بود. جلسه دادگاه استرداد منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هوآوی، در کانادا وارد مرحله حساسی شده است.

مایکل اسپاور می‌تواند تقاضای تجدید نظر خود را به دادگاه عالی چین ارائه دهد، ولی صدور حکم نهایی ممکن است سال‌ها طول بکشد.

مایکل اسپاور و دیپلمات پیشین کانادایی مایکل کووریگ در پایان سال ۲۰۱۸ در چین بازداشت شدند. مقامات چینی آنها را چند روز پس از بازداشت منگ وانژو در کانادا که با درخواست آمریکا و به اتهام تخلفات مالی مرتبط به تجارت شرکت هوآوی در ایران صورت گرفت، دستگیر کردند.

پرونده‌های آنها که در کانادا به دو مایکل شهرت دارد، و منگ وانژو، روابط میان اتاوا و پکن را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا چهارشنبه در بیانیه‌ای حکم مایکل اسپاور را «کاملا غیرقابل قبول و ناعادلانه» خواند و گفت که این محاکمه «فاقد حداقل استانداردهای مورد نیاز قوانین بین‌المللی است.»

آقای ترودو در ادامه افزود که «اولویت اصلی ما اطمینان از آزادی فوری آنها است.» وی گفت: «ما به کار شبانه‌روزی ادامه می‌دهیم تا آنها را در اسرع وقت به خانه بیاوریم.»

در همین حال دادگاه دیگری در چین سه شنبه، حکم اعدام یک شهروند کانادایی را به اتهام قاچاق مواد مخدر تأیید کرد.

به گزارش رویترز، در شرایطی که وکلای منگ وانژو مدیر ارشد مالی شرکت چینی هوآوی آخرین تلاش‌های خود را برای متقاعد کردن قاضی برای عدم استرداد موکل خود به آمریکا انجام می‌دهند، این شهروند کانادایی در چین به اعدام محکوم شد.

رابرت شلنبرگ در سال ۲۰۱۴ به اتهام قاچاق مواد مخدر در چین دستگیر شد، و دادگاه در سال ۲۰۱۸ او را محکوم کرد.

رابرت شلنبرگ ابتدا به پانزده سال زندان محکوم شد، ولی یک ماه پس از دستگیری منگ وانژو در فرودگاه بین‌المللی ونکوور در کانادا، دادگاهی در دالیان چین در سال ۲۰۱۹ او را به اعدام محکوم کرد.

دادگاه عالی استان لیائونینگ در شمال شرقی چین در ماه مه گذشته به درخواست رابرت شلنبرگ تقاضای تجدید نظر او را مورد بررسی قرار داد، ولی سه شنبه حکم اعدام را تأیید کرد.

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، در بیانیه‌ای گفت: «کانادا تصمیم چین برای تأیید حکم اعدام را به شدت محکوم می‌کند.» وی در ادامه افزود: «ما بارها مخالفت قاطع خود را با این مجازات ظالمانه و غیرانسانی به چین اعلام کرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG