لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

برگزاری جشن چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران


یک فرمانده نیروی انتظامی: تنها پنج درصد مردم چهارشنبه سوری را برگزار می کنند
یک فرمانده نیروی انتظامی: تنها پنج درصد مردم چهارشنبه سوری را برگزار می کنند

در آخرین چهارشنبه پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ایرانیان سراسر کشور همچون سال‌های گذشته چهارشنبه سوری را جشن گرفتند، آئین کهنی که نه تنها در ایران بلکه در برخی از کشورهای دیگر همچون تاجیکستان و آذربایجان نیز برگزار می‌شود.

بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ روز گذشته در شب چهارشنبه سوری شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف ایران به جشن و پایکوبی پرداختند و برخلاف سال‌های گذشته نیز گزارش زیادی از درگیری پلیس با مردم داده نشده است.

از سوی دیگر برخی از رسانه‌های داخلی ایران، به نقل از سخنگوی سازمان اورژانس اعلام کرده‌اند که روز گذشته و در مراسم چهارشنبه پایان سال دستکم «۱۸۹۴ نفر مصدوم، ۱۳۱ نفر قطع عضو و متأسفانه ۹ نفر فوت کردند.»

تصاویری از رقص و پایکوبی در برخی از شهرهای ایران در مراسم چهارشنبه‌سوری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

همچنین به نظر می‌رسد این آئین کهن ایرانی سال جاری تحت تاثیر موزیک ویدئویی جنجالی ساسی مانکن، خواننده موسیقی پاپ ساکن کالیفرنیا که در طول هفته‌های گذشته بحث‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته، قرار گرفته و جوانان ایرانی با آن در خیابان‌ها به پایکوبی پرداخته‌اند.

برخی از چهره‌های شناخته سیاسی و هنرمندان نیز روز گذشته با به اشتراک گذاشتن تصاویری در شبکه‌های اجتماعی، این جشن را پاس داشتند. شاهزاده رضا پهلوی، با‌ انتشار ویدئویی از پریدن از روی آتش به همراه همسر و یکی از فرزندان خود فرح پهلوی نوشته است «نور بر تاریکی پیروز است.»

در طول سال‌های گذشته برگزاری جشن‌های چهارشنبه سوری با فراز و نشیب‌های بسیاری همچون ممنوعیت پایکوبی، روشن کردن آتش روبرو بوده و در برخی از برهه‌های زمانی نیز این جشن با درگیری‌های خیابانی شدیدی میان نیروهای امنیتی و مردم در شهرهای مختلف ایران همراه بوده است.

XS
SM
MD
LG