لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

جو بایدن یک گروه ویژه را برای مبارزه با همه‌گیری کرونا تشکیل خواهد داد


جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا در سخنرانی شب پیروزی - ولمینگتون، دلاوِر - ۷ نوامبر ۲۰۲۰
جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا در سخنرانی شب پیروزی - ولمینگتون، دلاوِر - ۷ نوامبر ۲۰۲۰

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، که مبارزه با موج جدید ویروس کرونا را در اولویت اصلی دستور کار خود قرار داده است، روز دوشنبه ۱۹ آبان یک گروه ویژه ۱۲ نفره را برای مقابله با همه‌گیری کووید۱۹ معرفی خواهد کرد.

آقای بایدن در نخستین سخنرانی خود پس از اعلام خبر پیروزی‌اش در انتخابات ۲۰۲۰، با تاکید بر این که تا زمانی که همه‌گیری ناشی از شیوع ویروس کرونا مهار نشود اقتصاد ترمیم نخواهد شد و روند معمول زندگی جریان نخواهد یافت، گفت: «کار ما با مهار کردن کووید آغاز می‌شود.»

آقای بایدن در این سخنرانی که در مقر کارزار انتخاباتی خود در شهر ولمینگتون ایالت دلاور و در میان هوادارانش ایراد کرد، گفت: «من روز دوشنبه گروهی متشکل از دانشمندان و متخصصان برجسته را به عنوان مشاوران گذار معرفی خواهم کرد تا در تهیه یک برنامه عملیاتی بر اساس طرح بایدن-هریس برای مبارزه با کووید، که از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد، کمک کنند.»

خبرگزاری رویترز نیز در این رابطه گزارش داد که پس از روی کار آمدن رئیس جمهوری منتخب در ماه ژانویه ۲۰۲۱، این گروه ویژه مبارزه با ویروس کرونا موظف به تهیه نقشه‌ای برای مهار کردن بیماری کووید۱۹ خواهند بود. آقای بایدن در بخش بزرگی از پیکارهای انتخاباتی خود بر ضرورت مبارزه موثر با همه‌گیری کرونا تاکید می‌کرد.

رویترز به نقل از دو منبع آگاه نوشته است که این گروه ویژه با همکاری و سرپرستی سه رئیس - ویوک مورتی جراح کل سابق ایالات متحده آمریکا، دیوید کسلر رئیس پیشین سازمان غذا و داروی آمریکا، و دکتر مارسلا نیونز-اسمیث استاد دانشگاه معتبر «ییل» آمریکا - وظایف مقابله با پاندمی کووید۱۹ را در دوره جدید ریاست جمهوری بر عهده خواهد گرفت.

هفته گذشته، ایالات متحده آمریکا با روزانه بیش از ۱۰۰ هزار مورد تازه، رکورد تازه‌ای را در موارد ابتلا به کووید۱۹ در یک روز رقم زد. به نوشته رویترز تعداد کل مبتلایان در ایالات متحده نزدیک به ۱۰ میلیون تن رسیده است همه‌گیری کرونا تاکنون در آمریکا جان بیش از ۲۳۷ هزار تن را گرفته است.

پس از چهار روز نا معلوم بودن نتایج آراء در ایالت های کلیدی انتخابات، پیروزی آقای بایدن در ایالت پنسیلوانیا موجب شد که او با کسب بیشترین آرای «مجمع گزینندگان»، یا «کالج الکترال»، رئیس جمهوری منتخب امریکا شناخته شود. آقای ترامپ نتایج آراء را نپذیرفته و گفته است که آن را از روش‌های حقوقی در دادگاه به چالش خواهد کشید.

XS
SM
MD
LG