لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با رهبران کانادا و مکزیک؛ بلینکن خواستار آزادی کانادایی‌های زندانی در چین شد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۸ اسفند گفت که ایالات متحده در همبستگی کامل با کانادا، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دو شهروند بازداشت شده کانادایی در چین است.

به نوشته رویترز، چین در سال ۲۰۱۸ دو کانادایی از جمله یک تاجر که با کره شمالی کار می کرد و یک دیپلمات سابق، را اندکی پس از بازداشت شدن یک مسئول ارشد شرکت چینی هواوی در کانادا، بازداشت کرد.

سایت وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که آنتونی بلینکن با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در روز جمعه گفتگو کرد. آنها درباره همکاری برای مقابله با شیوع کووید-۱۹ و مسائل انرژی، اشتغال، و حفاظت از مصرف کنندگان صحبت کردند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، به صورت مجازی ملاقات کرد و دو طرف درباره مسائل مختلف - از جمله برقراری دموکراسی در ونزوئلا و میانمار، مسئله بازداشت‌های خودسرانه در جهان، و همکاری برای حراست از حقوق بشر - صحبت کردند.

آقای بلینکن روز جمعه با وزیر خارجه مکزیک نیز به صورت مجازی درباره مسائل گوناگون، از جمله همکاری در زمینه مهاجرت، صحبت کرد. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید هر دو وزیر بر همکاری میان دو کشور برای تقویت امنیت و رفاه اقتصادی مردم در آمریکا و مکزیک تاکید کردند. وزیر خارجه آمریکا همچنین بر لزوم همکاری برای رسیدگی به مسئله تغییرات اقلیمی تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG