لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

تاریخ انتخابات زودهنگام فرمانداری کالیفرنیا مشخص شد؛ تصمیم‌گیری مردم برای ماندن یا رفتن گوین نیوسام


گوین نیوسام فرماندار کالیفرنیا
گوین نیوسام فرماندار کالیفرنیا

تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام یا ویژه فرمانداری کالیفرنیا مشخص شد و ساکنان این‌ ایالت درباره سرنوشت گوین نیوسام فرماندار دموکرات کالیفرنیا تصمیم خواهند گرفت.

به گزارش رویترز، دفتر وزارت داخلی کالیفرنیا پس از تأیید نهایی صحت امضاهای فراخوان برکناری گوین‌ نیوسام‌، ۱۴ سپتامبر را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات این ایالت اعلام کرد.

این انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود که گوین‌ نیوسام حدود دو سال و نیم از دوره چهارساله نخست فرمانداری خود را سپری کرده است، و چندین نامزد مشهور جمهوری‌خواه نیز وارد عرصه انتخاباتی شده‌اند.

این انتخابات ویژه، شامل دو گزینه است.

گزینه نخست، شهروندان درباره ادامه کار گوین‌ نیوسام تصمیم‌ می‌گیرند. به این ترتیب برکناری او نیازمند آرای بیش از پنجاه درصد از رأی‌دهندگان است.

گزینه دوم، نامزدهایی است که باید جانشین گوین‌ نیوسام شوند، و در صورت برکناری احتمالی او، آرای آنها شمارش می‌شود. در این سناریو، هر نامزدی که بیشترین رأی را کسب کند، به عنوان فرماندار جدید کالیفرنیا انتخاب می‌شود.

بر اساس قوانین این ایالت، هیچ محدودیتی برای نامزدی انتخابات فرمانداری وجود دارد، و به گفته یک‌ سازمان غیرانتفاعی تاکنون ۵۵ نفر در این دوره ثبت نام کرده‌اند.

فراخوان برکناری گوین‌ نیوسام‌
فراخوان برکناری گوین‌ نیوسام‌

گوین نیوسام فراخوان برکناری خود را به عنوان کارزاری از طرف جمهوری‌خواهانی که بخت چندانی برای رسیدن به قدرت سیاسی در این ایالت ندارند، توصیف کرد.

بر اساس آمار رسمی، فقط حدود یک‌ چهارم شهروندان کالیفرنیا طرفدار حزب جمهوری‌خواه هستند.

این در حالی است که در ماه‌های گذشته برخی سیاست‌ها، عملکرد، و زندگی شخصی گوین‌ نیوسام با انتقادات زیادی مواجه شده است.

او دومین فرماندار کالیفرنیا است که در آستانه برکناری قرار دارد.

گری دیویس، فرماندار دموکرات این ایالت، در سال ۲۰۰۳ با شرایط مشابهی مواجه شد و در نهایت مقام خود را به آرنولد شوارتزنگر جمهوری‌خواه واگذار کرد.

علی‌رغم برخی نارضایتی‌ها از گوین نیوسام، به نظر می‌رسد که موفقیت‌‌های اخیر کالیفرنیا در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و کاهش محدودیت‌ها، تا حدی شرایط را به سود فرماندار این‌ ایالت تغییر داده است.

XS
SM
MD
LG