لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

دولت بروندی از درگذشت رئیس‌جمهوری آن کشور بر اثر سکته قلبی خبر داد


پیر انکورونزیزا ، رئیس جمهور بروندی. آرشیو، ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰
پیر انکورونزیزا ، رئیس جمهور بروندی. آرشیو، ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دولت بروندی می گوید، پیر انکورونزیزا، رئیس جمهوری آن کشور، دو ماه مانده به پایان دوره ریاستجمهوری‌اش در اثر سکته قلبی درگذشته است.

دولت بروندی در گزارشی که در رسانه های اجتماعی منتشر کرد گفت انکورونزیزا در ساعات پایانی دوشنبه در بیمارستان کاروسی در شرق بروندی، دو روز پس از انتقال به آن مرکز درمانی به دلیل کسالت، جان سپرد.

بخش آفریقای مرکزی صدای آمریکا از حضور سنگین نیروهای نظامی در اطراف بیمارستان خبر می دهد.

دنیس انکورونزیزا، همسر رئیس جمهوری بروندی، در اواخر ماه مه پس از ابتلا به «کووید۱۹» به بیمارستانی در پایتخت کنیا منتقل شده بود. او همچنان در بیمارستانی در نایروبی بستری است، اما بیماری‌اش این شایعه را به همراه داشت که رئیس جمهوری هم به این بیماری دچار شده است.

انکورونزیزا، ۵۵ ساله، در سال ۲۰۰۵، در پایان جنگ داخلی بروندی، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد. او در سال ۲۰۱۰ دوباره انتخاب شد. تصمیم جنجالی‌اش برای شرکت در انتخابات برای سومین بار در سال ۲۰۱۵ کودتایی نافرجام و موجی از خشونت را در پی داشت که طی آن صدها نفر کشته و صدها هزار نفر از آن کشور فراری شدند.

انتظار می رفت انکورونزیزا در ۲۰ اوت از قدرت کنار برود. ژنرال اواریسته اندئیشیمیه، جانشین نزدیک به او، در ۲۰ ماه مه در انتخابات پیروز شد.

پرچم ملی بروندی به نشانه احترام به رئیس جمهور متوفی آن کشور به حالت نیمه افراشته درآمده است. ۸ ژوئن ۲۰۲۰
پرچم ملی بروندی به نشانه احترام به رئیس جمهور متوفی آن کشور به حالت نیمه افراشته درآمده است. ۸ ژوئن ۲۰۲۰

بر مبنای قانون اساسی بروندی، در هنگام مرگ رئیس جمهوری رئیس مجلس ملی جانشین او می شود. هنوز روشن نیست چه موقع پاسکال انیابندا، رئیس مجلس، قدرت را در دست خواهد گرفت.

پژوهشگران می‌گویند قانون اساسی بروندی درباره شرایط حال حاضر که رئیس جمهوری منتخب بعدی معلوم است، موضع روشنی ندارد.

«دیده بان حقوق بشر»، روز سه شنبه، در بیانیه ای گفت انکورنزیزا با اعمال ترس و سرکوب مخالفان بر بروندی حکومت کرد.

بروندی در نیمه ماه مه، چهار مقام «سازمان بهداشت جهانی» را بدون توضیحی در میانه همه گیری ویروس کرونا اخراج کرده بود. انکورونزیزا که مانند همسرش کشیش بود ادعا می کرد خداوند برای مومنان بروندی حفاظتی ویژه قائل شده است.

XS
SM
MD
LG