لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

در پی انتشار گزارشی در ارتباط با «یهودستیزی» در حزب کارگر بریتانیا، عضویت جرمی کربین در این حزب تعلیق شد


جِرِمی کُربین
جِرِمی کُربین

بخش انگلیسی صدای آمریکا - حزب کارگر بریتانیا عضویت جِرِمی کُربین، رهبر پیشین خود، را به دلیل خودداری او از پذیرش مسئولیت در قبال اتهامات یهودستیزی مطرح‌شده علیه آن حزب در دوران رهبری او، تعلیق کرد.

در پی مطرح شدن شکایات متعدد در رابطه با یهودستیزی در حزب کارگر طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ - دورانی که این حزب تحت رهبری جرمی کربین بود - «کمیسیون برابری و حقوق بشر» بریتانیا تحقیقاتی را در ماه مه ۲۰۱۹ آغاز کرد. نتایج آن تحقیقات روز پنجشنبه در گزارشی منتشر شد.

این نهاد در گزارش خود گفته است که حزب کارگر در سه مورد قانون برابری را نقض کرده است: مداخله سیاسی در شکایات مرتبط با یهودستیزی، عدم ارائه آموزش مناسب برای رسیدگی به شکایات، و آزار و اذیت.

در این گزارش آمده که بررسی‌های انجام شده نشان دهنده وجود «فرهنگی درون این حزب است که در بهترین حالت، برای پیشگیری از یهودستیزی اقدام کافی انجام نداد، و در بدترین حالت، به نظر می‌رسید که آن [یهودستیزی] را پذیرفته است.»

آقای کُربین در نخستین واکنش خود در فیس بوک، یهودستیزی را «کاملاً نفرت انگیز» خواند و تأکید کرد که برای از بین بردن آن و ایجاد اصلاحات درون حزب تلاش کرده است.

اوهمچنین گفته است که تمامی یافته‌های این گزارش را نپذیرفته است و به باور او در مورد ابعاد یهودستیزی در حزب کارگر به دلایل سیاسی از طرف مخالفان در داخل و خارج از حزب و همچنین رسانه‌ها به شدت بزرگنمایی شده است.

اندکی بعد سخنگوی حزب کارگر در بیانیه‌ای گفت: «با توجه به اظهارات امروز جِرِمی کُربین ... حزب کارگر عضویت او را به حالت تعلیق درمی‌آورد.»

بازگشت آقای کُربین به حزب کارگر، به نتیجه تحقیقات از او بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG