لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

اروپا بار دیگر کانون شیوع ویروس کرونا شد؛ اعلام تعطیلی سراسری یک ماهه در بریتانیا


لندن
لندن

بوریس جانسون ، نخست‌وزیر بریتانیا، از برنامه خود برای اعمال تعطیلی سراسری که از روز پنجشنبه آغاز می‌شود دفاع می‌کند و هشدار می‌دهد که عدم اقدام می تواند در زمستان پیش رو دو برابر بیشتر از موج اول بهار منجر به مرگ و میر شود.

بریتانیا، روزانه چند صد مورد مرگ ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ و دست‌کم ۲۰ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا ثبت می‌کند. دانشمندان دولت می‌گویند آمار ابتلا از بدترین سناریویی که چند هفته پیش طراحی کرده بودند هم به مراتب بدتر است.

آقای جانسون روز دوشنبه به قانونگذاران بریتانیایی در پارلمان هشدار جدی داد.

اوبه نمایندگان پارلمان گفت: «اگر ما اجازه دهیم كه سیستم بهداشتی‌مان، درست همان‌گونه که داده‌ها پیش‌بینی می‌کنند، تحت الشعاع قرار گیرد، این نه تنها برای هزاران بیمار مبتلا به کووید-۱۹ فاجعه‌بار خواهد بود - چرا که شانس نجات یافتن آنها را کم می‌کند - بلکه ما را به نقطه‌ای خواهد رساند که دیگر سرویس بهداشت ملی نمی‌تواند به همه رسیدگی کند و از پذیرش این بیماران، به دلیل فقدان اتاق بیمارستانی کافی خودداری خواهد شد و برای نخستین بار یک اصل مقدس - اصل مراقبت از بیمار فارغ از این که چه کسی باشد، کجا باشد، و چه زمانی باشد - نقض خواهد شد.»

آقای جانسون گفت به محض اینکه داده‌ها اجازه دهند، تعطیلی سراسری پایان خواهد یافت.

این تعطیلی سراسری، تمامی فروشگاه‌ها و خدمات غیر ضروری از جمله میکده‌ها و رستوران‌ها را وادار می‌کند حداقل به مدت چهار هفته درهای خود را ببندند. همچنین، بار دیگر مردم از خانه کار خواهند کرد. با این حال ، برخلاف تعطیلی سراسری بهار، مدارس و دانشگاه‌ها باز خواهند ماند.

سازمان بهداشت جهانی این هفته بار دیگر اروپا را کانون همه‌گیری کرونا اعلام کرد. فرانسه و بلژیک با افزایش میزبان ابتلا علاوه بر تعطیلی سراسری یک ماهه، حکومت نظامی شبانه نیزبرقرار کرده‌اند.

در اسپانیا ، معترضان به این محدودیت‌ها در چندین منطقه با پلیس درگیر شدند. آلمان و ایتالیا به همراه چندین کشور اروپایی دیگر محدودیت‌های شدیدتری را اعمال کرده اند.

XS
SM
MD
LG