لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

حکم حبس ابد «قصاب بوسنی» نهایی شد


راتکو ملادیچ در دادگاه
راتکو ملادیچ در دادگاه

دادگاه سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۱۸ خرداد رای نهایی خود را در رابطه با پرونده راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صربهای بوسنی هرزگوین، که به «قصاب بوسنی» شهرت دارد صادر کرد.

ملادیچ ۷۸ ساله، در سال ۲۰۱۷ به اتهام جنایت علیه بشریت و نسل کشی در طول جنگ بوسنی محکوم شده بود و وکلای او درخواست تجديد نظر در حکم داده بودند.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه های جداگانه از این حکم استقبال کردند. در بیانیه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، حکم نهایی «تاریخی» توصیف شده و آمده است: «کسانی که مرتکب جنایات هولناک می شوند پاسخگو خواهند بود، و این امر عزم مشترک ما را برای جلوگیری از وقوع قساوت‌های آینده در هر جای دنیا تقویت می کند.»

همچنین، دبیرکل سازمان ملل متحد و کمیسر حقوق بشر این نهاد بین المللی با انتشار اطلاعیه‌های جداگانه‌ای حکم نهایی را تبلور عزم جهانی برای تحقق عدالت و مقابله با فرار از مجازات دانستند.

هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تعدادی از مقامات کشورهای اروپایی نیز از حکم نهایی راتکو ملادیچ ابراز خرسندی کرده و ابراز امیداوری کردند این حکم التیامی بر دردهای بازماندگان قربانیان باشد.

XS
SM
MD
LG