لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

بلومبرگ: با سرعت کنونی، واکسیناسیون ۷۵ درصدی جمعیت ایران ده سال طول خواهد کشید


در ایران تاکنون ۱۲۴ هزار و ۱۹۳ دز واکسن تزریق شده است
در ایران تاکنون ۱۲۴ هزار و ۱۹۳ دز واکسن تزریق شده است

در حالی که بار دیگر شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران افزایش یافته است، چشم‌انداز روشنی از واکسیناسیون عمومی دیده نمی‌شود.

واکسیناسیون در ایران، همچنان به کندی پیش می‌رود و بر خلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی که گفته بودند تا پایان سال، نزدیک به سه میلیون دز واکسن بزنند، این رقم تا امروز تنها به ۱۲۴ هزار و ۱۹۳ دز واکسن رسیده است.

خبرگزاری بلومبرگ، که سرعت واکسیناسیون در سراسر دنیا را دنبال می‌کند، با توجه به آخرین داده‌ها مدت زمانی را که با توجه به نرخ کنونی واکسیناسیون طول می‌کشد تا کشورها ۷۵ درصد از جمعیت درصد از جمعیت خود را واکسینه کنند و به ایمنی جمعی برسند، پیش‌بینی کرده است.

ایران، با نرخ کنونی ۳ هزار و ۸۰۶ دز واکسن در روز، باید بیشتر از ۱۰ سال منتظر بماند تا ۷۵ درصد از جمعیتش واکسینه شوند.

از دیگر کشورهایی که ایمنی جمعی با سرعت کنونی واکسیناسیون بیش از یک دهه به طول خواهد انجامید می‌توان به پاکستان و اوکراین اشاره کرد.

این پروسه در ترکیه ۱۳ ماه و در قطر و بحرین، ۵ ماه طول خواهد کشید.

از جمله کشورهای موفق در منطقه امارات متحده عربی است که با نرخ ۹۴ هزار و ۴۱۸ دز واکسن در روز، طی ۳ ماه قادر خواهد بود ۷۵ درصد از جمعیت خود را واکسینه کند.

در ایالات متحده آمریکا، تاکنون ۱۵۴ میلیون دز واکسن تزریق شده است و در صورت ادامه این روند - تزریق حدود ۳ میلیون دز واکسن در روز- ۴ ماه طول خواهد کشید تا ۷۵ درصد از جمعیت این کشور واکسینه شوند.

اسرائیل نیز از جمله کشورهای پیشرو در واکسیناسیون است و با روند کنونی واکسیناسیون، ۵ ماه طول خواهد کشید تا ۷۵ درصد از جمعیتش را واکسینه کند.

خبرگزاری بلومبرگ، سرعت کنونی واکسیناسیون در جهان را ۱۵.۶ میلیون دز در روز تخمین زده است و پیش‌بینی می‌کند سال‌ها طول بکشد تا کل جهان به ایمنی جمعی دست پیدا کند.

XS
SM
MD
LG