لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

وزیر خارجه آمریکا هفته آینده با مقامات کشورهای آسیای جنوب شرقی به صورت مجازی دیدار خواهد کرد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده (آرشیو)

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده گزارش داد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هفته آینده برای پنج روز پیاپی با مقامات کشورهای آسیای جنوب شرقی به صورت مجازی دیدار خواهد کرد.

رویترز به نقل از این مقام ارشد وزارت خارجه افزوده است، آقای بلینکن در دیدارهای سالانه ده وزیر خارجه کشورهای عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی موسوم به «آسه‌آن» و سایر کشورها و نیز دیدارهای جداگانه‌ای با مقامات کشورهای حوزه «مکونگ پایین» متشکل از میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام، و تایلند شرکت خواهد کرد.

به گفته این مقام وزارت خارجه، حضور دیپلمات ارشد ایالات متحده در این دیدارها، نشانه‌ای از تعهد ایالات متحده به این منطقه است.

در سال‌های اخیر، مقامات ارشد ایالات متحده همیشه در نشست‌های «آسه‌آن» شرکت نکرده‌اند و بعضی اوقات مقامات پایین‌رتبه‌تر را به اجلاس‌های سران منطقه اعزام کرده‌اند. اما اخیرا واشنگتن دیپلماسی خود در این منطقه را فعال‌تر کرده است.

وندی شرمن، قائم مقام وزیر خارجه آمریکا، در ماه‌های مه و ژوئن از کشورهای اندونزی، کامبوج، و تایلند دیدار کرد و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز هفته گذشته در ویتنام و فیلیپین بود. همچنین کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، قرار است به سنگاپور و ویتنام سفر کند.

XS
SM
MD
LG