لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

بایدن درباره انتقاد خود از فیسبوک شفاف‌سازی کرد


جو‌ بایدن
جو‌ بایدن

جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با سرزنش از بازیگران بد در فضای مجازی برای انتشار اطلاعات نادرست خطرناک درباره ویروس کرونا و واکسن‌ها، انتقاد صریح گذشته خود از فیسبوک را متعادل کرد، اما از شبکه‌های اجتماعی خواست تا برای مقابله با این معضل، جدیت بیشتری باشند.

به گزارش واشنگتن پست، رئیس جمهوری آمریکا گفت که امیدوار است که فیسبوک «به جای اینکه انتقاد او را شخصی تلقی کند»، انرژی بیشتری را صرف تمرکز روی «اطلاعات نادرست ظالمانه» در مورد واکسن‌ها در این شبکه اجتماعی محبوب کند.

جو بایدن چند روز قبل فیسبوک را به دلیل انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن‌های ویروس کرونا به «قتل مردم» متهم کرد، و این‌ شرکت را در موضع دفاعی قرار داد.

او جمعه هنگام ترک کاخ سفید گفت که «نگاه کنید، همه‌گیری تنها در میان افرادی که واکسینه نشده‌اند، وجود دارد، و آنها مردم را می‌کشند.»

جو بایدن، دوشنبه در سخنرانی که درباره برنامه زیرساخت‌های کشور داشت، در این زمینه نیز توضیحاتی داد، و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت که «اخیرا مقاله‌ای را خوانده است که نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از اطلاعات نادرست در فیسبوک» توسط عده محدودی منتشر می‌شود.

او در ادامه افزود که «فیسبوک مردم را نمی‌کشد» بلکه این عده هستند که «اطلاعات نادرست می‌دهند، هر کسی که به آنها گوش می‌دهد، آسیب می‌بیند زیرا این اطلاعات بدی است و مردم را می‌کشد.»

به نوشته واشنگتن پست، احتمالا اشاره بایدن به پژوهش درباره تعدادی از حساب‌های کاربری موسوم به «دوازده گمراه‌کننده اطلاعات» است که توسط مرکز مقابله با نفرت دیجیتال به عنوان منبع انتشار اطلاعات غلط یا جعلی درباره واکسن شناخته می‌شود.

فیسبوک در گذشته گفته بود که در دوازده مورد علیه صفحات و حساب‌های کاربری مرتبط با این افراد اقدامات تنبیهی انجام داده است.

سخنگوی فیسبوک نیز دوشنبه تأکید کرد که این شرکت صفحات، گروه‌ها، و حساب‌هایی را بصورت مکرر، قوانین فیسبوک را درباره انتشار اطلاعات نادرست نقض می‌کنند، بصورت دائمی حذف می‌کند.

با این حال اطلاعات نادرست بهداشتی همچنان در این‌ شبکه اجتماعی وجود دارد، و فیسبوک آمار دقیق افرادی که اطلاعات نادرست درباره واکسن را از این طریق مشاهده کردند، به اشتراک نمی‌گذارد.

منتقدان این‌ شرکت خواستار شفافیت بیشتر هستند. ‌ائتلافی از گر‌وهها، و افراد لیبرال با ارسال نامه‌ای به فیسبوک خواستار ممنوع شدن حساب‌هایی شده‌اند که طبق بررسی‌های انجام‌ شده، مسئول انتشار بخش عمده‌ای از اطلاعات نادرست درباره ویروس کرونا هستند.

XS
SM
MD
LG