لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۹

مجلس نمایندگان لایحه ۱۹۰۰ میلیارد دلاری پرزیدنت بایدن برای کمک به آسیب‌دیدگان از شیوع کرونا را تصویب کرد


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه مربوط به بسته کمک اقتصادی ۱۹۰۰ میلیارد دلاری جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، را تصویب کرد. این لایحه برای مشاغل، دولت‌های محلی و ایالتی، و میلیون‌ها آمریکایی که از شیوع ویروس کرونا خسارت دیده‌اند، کمک‌هایی را فراهم می‌کند.

قانونگذاران بامداد شنبه ۹ اسفند به صورت حزبی و با ۲۱۹ رای موافق در برابر ۲۱۲ رای مخالف، این لایحه را به تصویب رساندند. مجلس نمایندگان آمریکا در کنترل قانون‌گذاران حزب دموکرات است.

تصویب این لایحه در مجلس نمایندگان، جو بایدن را در مسیر کسب اولین پیروزی برای تصویب یکی از لوایح مهم او از زمان رسیدن به مقام ریاست جمهوری، قرار می‌دهد.

این لایحه حالا باید به سنای آمریکا فرستاده شود. اگرچه کرسی‌های مجلس سنا به طور مساوی میان ۵۰ سناتور دموکرات و ۵۰ سناتور جمهوری‌خواه تقسیم شده است، اما کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، می‌تواند رای تعیین‌کننده در سنای آمریکا را بدهد.

ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۵۱۰ هزار آمریکایی را گرفته است. دموکرات‌ها می گویند تصویب این لایحه عظیم کمک اقتصادی جدید امری ضروری است. اما جمهوری‌خواهان چنین استدلال می‌‌کنند که تصویب ۱۹۰۰ میلیارد دلار هزینه بسیار زیادی را بر دوش کشور خواهد گذاشت.

بخشی از این لایحه باعث می شود که دولت بتواند مبلغ ۱۴۰۰ دلار دیگر را به طور مستقیم و در قالب کمک نقدی به بیشتر آمریکاییان بپردازد. این لایحه همچنین به دولت‌های ایالتی و محلی، و شرکت‌ها و کسب و‌کارها، از جمله رستوران‌ها و خطوط هواپیمایی که از شیوع ویروس آسیب دیده‌اند، کمک‌های مالی می‌کند.

XS
SM
MD
LG