لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۸

بیش از صدهزار تن با راهپیمایی در پایتخت بلاروس خواستار استعفای آلکساندر لوکاشنکو شدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

در حالی که تظاهرات مردمی علیه آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، وارد پنجمین هفته خود شده است، ده‌ها هزار تن روز یکشنبه ۱۶ شهریور با راهپیمایی به سمت محل سکونت رئیس جمهوری در پایتخت خواستار استعفای او شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل سخنگوی وزارت کشور بلاروس، اعتراضات مردمی در نقاط مختلف کشور ادامه داشت. آمار معترضان هنوز گزارش نشده، اما یک سازمان حقوق بشری می‌گوید در مینسک بیش از ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

این اعتراضات، که پس از انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت آغاز شد، از نظر مقیاس و مدتی که ادامه یافته بی‌سابقه است. مقام‌های انتخاباتی اعلام کرده‌اند که لوکاشنکو با ۸۰ درصد آرا برای ششمین بار رئیس جمهوری بلاروس شده است.

لوکاشنکو به مدت ۲۶ سال،‌ یعنی از سال ۱۹۹۴ تاکنون، بلاروس را با «مشت آهنین» اداره و منتقدان و آزادی مطبوعات را در آن کشور سرکوب کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اواخر مرداد درباره وضعیت بلاروس گفت اوضاع در آن کشور وحشتناک است و آمریکا اوضاع را با دقت زیر نظر دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفت انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبود.

از سوی دیگر بخش انگلیسی صدای آمریکا روز شنبه از قول رادیو اروپای آزاد گزارش داد که شش روزنامه‌نگار بلاروسی که اوایل هفته گذشته در حین پوشش خبری تظاهرات مردمی در مینسک بازداشت شده بودند، به سه روز زندان محکوم شده‌اند.

این احکام درست قبل از نطق برنامه‌ریزی شده سوتلانا تیخانوفسکایا – نامزد ریاست جمهوری بلاروس که در تبعید خودخواسته به سر می‌برد و اکنون به رهبر اپوزیسیون تبدیل شده است – در جلسه ۴ سپتامبر شورای امنیت اعلام شد.

XS
SM
MD
LG