لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

مادر بهنام محجوبی: پزشکی قانونی پاسخگو نیست و دلیل مرگ را اعلام نمی‌کند


تصویری از بهنام محجوبی در کنار مادر خود بتول حسینی
تصویری از بهنام محجوبی در کنار مادر خود بتول حسینی

مادر بهنام محجوبی، درویش گنابادی که سال گذشته در بیمارستان لقمان تهران جان خود را از دست داد، می‌گوید، پزشکی قانونی پاسخگو نیست و دلیل مرگ پسرش را اعلام نمی‌کند.

بتول حسینی مادر بهنام محجوبی، درویش گنابادی و زندانی سیاسی که در تاریخ ۳ اسفند ماه سال ۹۹ در بیمارستان لقمان تهران جان خود را از دست داد در ویدئویی که به تازگی از او در شبکه های اجتماعی منتشر شده، می‌گوید،‌ پس از گذشت سه ماه از مرگ این درویش گنابادی، شکایت خانواده و وکلای پرونده برای مشخص شدن علت مرگ بهنام محجوبی، پیدا شدن مسببان مرگ او و محاکمه آنها به نتیجه‌ای نرسیده، هیچ پیشرقتی در روند پرونده دیده نمی‌شود، و پزشکی قانونی پاسخگو نیست.

ويدئو صحبت‌های بتول حسینی مادر بهنام محجوبی که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده است:‌

بتول حسینی در همین رابطه در گفتگویی اختصاصی با صدای آمریکا به نامشخص بودن دلیل فوت فرزند خود بهنام محجوبی اشاره کرد و گفت،‌ وکلا پرونده‌های پزشکی، ‌پرونده زندان، پرونده بیمارستان امین‌آباد، و جواب پزشکی قانونی را خواسته‌اند؛ اما نه تنها به آنها اجازه داده نشده این پرونده‌ها را مطالعه کنند بلکه پزشکی قانونی به آنها هیچگونه جوابی نداده و دلیل مرگ را مشخص نکرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وکلای پرونده معتقدند، مقامات می‌خواهند روند رسیدگی به پرونده را طولانی و زمان‌بر کنند افزود:‌ «می‌خواهم بدانم با بهنام چه کار کردند؟ مسببان قتلش چه کسانی بوده‌اند؟ چرا او را کشتند؟ چرا بچه من سالم رفت و جسدش را به من تحویل دادند؟ من فقط دنبال بهنام هستم و قاتلان بهنام و مسببان آن را می‌خواهم پیدا کنم.»

خانم محجوبی همچنین از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری خواست،‌ صدای او باشند و کمک کنند تا قاتلان ‌«قتل از پیش تعیین شده» بهنام را پیدا و محاکمه کنند.

مادر بهنام محجوبی، در گفتگو با صدای آمریکا خطاب به ابراهیم رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه و از معدود نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری، نیز گفت: «ما بهنام را صحیح و سالم تحویل زندان دادیم ولی زندان جسد او را تحول من داد. بهنام امانت شما بود؛ ولی شما نتوانستید امانتدار یک نفر باشید. چه طور می‌توانید امانتدار ۸۰ میلیون نفر ایرانی باشید؟»

بهنام محجوبی،‌ درویش گنابادی و زندانی سیاسی در ایران، روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در پی آن چه «مسمومیت دارویی» اعلام شد از زندان اوین به بیمارستان لقمان تهران منتقل شد. یک روز بعد به خانواده آقای محجوبی اطلاع داده شد که او به کما رفته است. روز یکشنبه سوم اسفند ماه همان سال مرگ آقای محجوبی از سوی نزدیکان او اعلام و پیکر این درویش زندانی در کرمان به خاک سپرده شد.

آقای محجوبی از جمله دراویش گنابادی است که با اتهام اجتماع و تبانی در حوادث گلستان هفتم بازداشت و به دو سال زندان محکوم شده بود.

در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۶ در مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله سابق دراویش گنابادی، تعداد زیادی از دراویش گنابادی خود را به آن خیابان رساندند تا از تجمع نیروها امنیتی و انتظامی مقابل خانه نورعلی تابنده جلوگیری کنند و وضعیت محل را به حالت عادی بازگردانند.

این تجمعات به درگیری نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در آن محل منجر شد. در جریان این درگیری‌ها، صدها دراویش گنابادی زخمی و بازداشت شدند و متعاقب آن به مجازات‌های شدید محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG