لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

شب درخشان فیلم «سرزمین آواره‌ها» در مراسم بفتا


 مراسم اهدای جوایز بفتا
مراسم اهدای جوایز بفتا

هفتاد و چهارمین مراسم اهدای جوایز سینمایی آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا موسوم به «بفتا»، به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا روزهای شنبه و یکشنبه به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این مراسم به صورت همزمان در شهرهای لندن با اجرای هیو گرانت و پریانکا چوپرا، و در لس آنجلس به میزبانی رنه زلوگر و انا کندریک ترتیب یافت، و نامزدها از منازل خود به صورت اینترنتی به برنامه ملحق شدند.

جایزه بهترین فیلم‌ سال به «سرزمین آواره‌ها» ساخته کلوئی ژائو رسید. این سینماگر چینی جایزه بهترین کارگردانی را نیز دریافت کرد.

کلوئی ژائو
کلوئی ژائو

فرانسیس مک‌دورمند برای هنرنمایی در این فیلم بهترین بازیگر زن سال شد، و جایزه بهترین فیلمبرداری هم به سرزمین آواره‌ها رسید.

جایزه بهترین فیلم بریتانیایی به «زن جوان خوش‌آتیه» رسید. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلمنامه اصلی را دریافت کرد.

در بخشی از مراسم از پرنس فیلیپ، همسر فقید ملکه الیزابت که جمعه گذشته در ۹۹ سالگی درگذشت، تجلیل شد.

او نخستین رئیس آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا در سال ۱۹۵۹ بود. ریاست این آکادمی را در حال حاضر پرنس ویلیام برعهده دارد.

پس از انتقادات زیادی که در سال‌های اخیر از عدم وجود تنوع قومی و نژادی در میان نامزدهای بفتا مطرح‌ شد، بیش از نیمی از نامزدهای امسال از رنگین‌پوستان بودند.

پریانکا چوپرا
پریانکا چوپرا

آنتونی هاپکینز، سینماگر پیشکسوت بریتانیایی، از چهره‌های شاخصی بود که بفتا گرفت. او برای بازی در فیلم «پدر» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

جایزه بهترین بازیگر مکمل زن به یون یو جونگ برای هنرنمایی از در فیلم «میناری» اهدا شد، و دنیل کالوا برای «یهودا و مسیح سیاه» صاحب جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد شد.

جایزه بهترین انیمیشن به «سول» رسید، و «راند دیگر» از دانمارک، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان سال شد.

در مراسم امسال از انگ لی، کارگردان تایوانی تبار، نیز تقدیر شد و او‌ به پاس دستاوردهای ارزنده خود در سینما، عالی‌ترین جایزه آکادمی موسوم به «فلوشیپ» را دریافت کرد.

انگ لی
انگ لی

رامین بحرانی سینماگر ایرانی آمریکایی با فیلم «ببر سفید» نیز در چند بخش، از جمله بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد بفتا بود که جایزه‌ای دریافت نکرد.

رامین بحرانی برای همین‌ فیلم، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی است.

XS
SM
MD
LG