لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

در پی کشته شدن یک آمریکایی آفریقایی‌تبار، رئیس پلیس شهر آتلانتا از سمت خود کناره‌گیری کرد


تصویری از رستورانی که رِیشارد بروکس، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار، طی یک درگیری در تیراندازی یک مامور پلیس کشته شد
تصویری از رستورانی که رِیشارد بروکس، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار، طی یک درگیری در تیراندازی یک مامور پلیس کشته شد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - به دنبال کشته شدن یک شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار دیگر با تیراندازی یک افسر پلیس، رئیس پلیس شهر آتلانتا در ایالت جورجیا از مقام خود استعفا داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کیشا لین باتمز، شهردار آتلانتا، در نشست خبری روز شنبه ۲۴ خرداد ماه از کناره‌گیری اریکا شیلدز، رئیس پلیس این شهر، خبر داد. پلیس این شهر همچنین بامداد یکشنبه اعلام کرد که مامور پلیس مربوطه برکنار شده است.

شهردار آتلانتا استفاده از «نیروی مرگبار» در جریان برخورد با رِیشارد بروکس شهروند سیاهپوست کشته شده را قابل توجیه ندانست.

همچنین وكيل خانواده بروكس نیز اعلام کرد که ماموری که به این شهروند شلیک كرده باید با اتهام «استفاده بی‌دلیل از نیروی مرگبار، که برابر با قتل عمد است» مواجه شود.

آتلانتا از جمله شهرهایی بود که اعتراضات گسترده ای در اعتراض به مرگ جورج فلوید در آن انجام شد. آسوشیتدپرس نوشت که معترضان از جمله اعضای خانواده بروکس در محل رستورانی که او در آن کشته شده بود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

کشته‌شدن رِیشارد بروکس دو هفته بعد از اعتراضات به مرگ جورج فلوید در آتلانتا صورت گرفته است.

در روزهای گذشته بسیاری از شهرهای آمریکا شاهد اعتراض‌هایی به خاطر مرگ جرج فلوید بود. جرج فلوید مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری بود که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپلیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد.

پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت. پلیس بعدا گفت، فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره مرگ جرج فلوید در مینیاپولیس گفت: «حادثه وحشتناکی بود و هرگز نباید اتفاق می‌افتد. این یک اتفاق بد بود.»

XS
SM
MD
LG