لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

متقاضیان دریافت شهروندی آمریکا اکنون با آزمون دشوار‌تری روبرو هستند


مهاجران هنگام ورود برای ادای سوگند شهروندی طی مراسم قبول تابعیت در اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده در لس آنجلس پرچم های آمریکا را در دست می گیرند. ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷
مهاجران هنگام ورود برای ادای سوگند شهروندی طی مراسم قبول تابعیت در اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده در لس آنجلس پرچم های آمریکا را در دست می گیرند. ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ افراد دارای اجازه اقامت دائم در ایالات متحده اکنون باید برای دریافت شهروندی آمریکا آزمونی طولانی‌تر و پیچیده‌تر را پشت سر بگذارند.

شرکت‌کنندگان در آزمون تازه مدنی باید به پرسش‌های انتخاب شده از میان ۱۲۸ پرسش درباره تاریخ آمریکا و دولت ایالات متحده پاسخ بدهند. این در حالی است که در گذشته پرسش‌های مورد نظر از میان ۱۰۰ پرسش انتخاب می‌شد. هرکسی که پس از ۱ دسامبر ۲۰۲۰ برای دریافت شهروندی آمریکا درخواست می‌دهد باید بر اساس نسخه جدید امتحان بدهد.

«خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده»، سازمان فدرال زیر مجموعه «وزارت امنیت میهن ایالات متحده»، در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ به بعد در صدد بهتر کردن آزمون مدنی است. این امر از هفته پیش رسمیت پیدا کرد.

متقاضیان برای قبولی باید به حداقل ۱۲ پرسش از هر ۲۰ پرسش پاسخ درست بدهند. در نسخه قبلی ده پرسش مطرح می شد و دادن شش پاسخ درست، کافی بود.

قبول شدن در آزمون پذیرش شهروندی آخرین مرحله از گذار از اجازه اقامت دائم، موسوم به کارت سبز، به شهروندی ایالات متحده است. این آزمون به صورت شفاهی، به عنوان یکی از مراحل پایانی روند شهروندی، برگزار می‌شود.

در آزمون تازه مهارت بیشتر در زبان انگلیسی لازم است و از سطح مقدماتی به سطح متوسط تغییر کرده است.

با وجودی که تعداد پرسش‌های آزمون دو برابر شده است، اما درصد قبولی همچنان ۶۰ درصد است. بسیاری از پرسش‌ها تغییری نکرده است، در بعضی پرسش‌ها جمله‌بندی‌ها عوض شده است، و دیگر پرسش‌ها توضیحات بیشتری را می‌طلبد.

یکی از پرسش ها در نسخه قبلی این بود: «از ۱۳ ایالات اولیه آمریکا ۳ ایالت را نام ببرید.» در نسخه تغییریافته از پرسش‌شونده‌ها سوال می‌شود که «از ۱۳ ایالات اولیه آمریکا ۵ ایالت را نام ببرید.»

روشن نیست آیا جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، تغییرات انجام شده را به حالت قبل بازخواهد گرداند یا نه.

در پژوهش بنیاد وودرو ویلسون در سال ۲۰۱۸ نشان داده شد که از هر سه شهروند متولد ایالات متحده، یک نفر در این آزمون قبول می‌شود.

«خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده» می‌گوید این آزمون را با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و داوطلبان در سراسر کشور، در تابستان ۲۰۲۰ نهایی کرده است.

XS
SM
MD
LG