لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۷

برگزاری جلسه اضطراری رهبران و نمایندگان آسه‌آن درباره بحران میانمار


سخنان جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی، در اجلاس اضطراری آسه‌ان (رویترز، ۲۴ آوریل ۲۰۲۱)
سخنان جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی، در اجلاس اضطراری آسه‌ان (رویترز، ۲۴ آوریل ۲۰۲۱)

رهبران و نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا، آسه‌آن، برای بحث در زمینه بحران جاری در میانمار، جلسه‌ای اضطراری را برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در جلسه رهبران آسه‌آن که روز شنبه ۲۴ آوریل در مقر این اتحادیه در اندونزی برگزار شد، محی‌الدین یاسین، نخست وزیر مالزی، از میانمار خواست فوراً به کشتار و خشونت پایان دهد و گفت امیدوار است میانمار با پیشنهاد آزادی سریع و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی موافقت کند.

مقامات و دیپلمات‌های آسه‌آن همچنین تلاش کرده‌اند که به میانمار کمک‌های بشردوستانه ارسال کنند و فرستاده‌ای را منصوب کرده‌اند که دولت سابق وحدت ملی متشکل از قانون‌گذاران و گروه‌های قومی مسلح و دولت نظامی پس از کودتا را تشویق به مذاکره کند.

اما دستور کار این جلسه و حضور مین آنگ هلینگ، رئیس دولت نظامی میانمار، واکنش‌های متناقضی را در پی داشته است. با این حال برخی آن را تنها گزینه موجود در شرایط فعلی می‌دانند.

ایوان لکسمانا، از محققان مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی، می‌گوید: «این مساله‌ای بسیار مهم و در عین حال دشوار است؛ چرا که فکر می‌کنم این اولین پیشرفت بالقوه‌ای است که می‌توانیم امیدوار باشیم شالوده فعالیت‌ها و ملاقات‌ها و مذاکرات آتی برای پایان دادن به خشونت و آغاز گفتگو ها را تشکیل دهد.»

این نشست نخستین تلاش هماهنگ بین‌المللی برای متوقف کردن ناآرامی‌های میانمار است که از زمان کودتای ماه فوریه گذشته آن کشور برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG