لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض توافق جدید آتش‌بس متهم کردند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

ارمنستان و آذربایجان روز یکشنبه ۲۷ مهر و ساعاتی پس از توافق بر سر یک آتش‌بس انسان‌دوستانه جدید در منطقه قره باغ کوهستانی (ناگورنو قره باغ) یکدیگر را به نقض آن توافق متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توافق آتش‌‌بس جدید روز شنبه بین دو طرف حاصل شد و از نیمه شب به وقت محلی در آن منطقه مورد مناقشه در جنوب قفقاز به اجرا در آمد.

ارمنستان ضمن متهم کردن آذربایجان به دو بار بمباران در طول شب، گفته است که باکو درخواست ایروان برای خارج کردن سربازان زخمی از منطقه را رد کرده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز در مقابل گفته است که نیروهای ارمنستان مناطق اطراف شهر جبرئیل، از جمله برخی روستاهای منطقه، را با استفاده از خمپاره و بمب هدف قرار داده‌‌اند.

دور جدید درگیری‌های دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق در قره باغ کوهستانی از ۲۷ سپتامبر آغاز شد و تا کنون دست کم ۷۵۰ کشته بر جای گذاشته است.

پیشتر مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای بروز خشونت‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کرد و از طرف‌های درگیر خواست که از استفاده از زور و افزایش تنش بپرهیزند و کاملا به آتش‌بس پایبند بمانند.

او در بخشی از این بیانیه گفته بود که آمریکا متعهد است که برای دستیابی به یک توافق مسالمت‌آمیز پایدار در مورد مناقشه قره باغ کوهستانی ‌کمک کند.

XS
SM
MD
LG