لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

محکومیت دو آمریکایی به جرم مشارکت در فرار مدیر عامل پیشین شرکت نیسان


کارلوس گون
کارلوس گون

دادگاهی در توکیو، دوشنبه نخستین احکام قضایی مربوط به پرونده فرار کارلوس گون، مدیر عامل پیشین شرکت نیسان از ژاپن را صادر کرد.

به گزارش رویترز، دادگاه دو آمریکایی را در مورد اتهام کمک به کارلوس گون برای فرار به لبنان مجرم شناخت و آنها را به زندان محکوم کرد. دادگاه، مایکل تیلور عضو بازنشسته نیروهای ویژه آمریکا را به دو سال زندان، و پسرش پیتر را به یک‌ سال و هشت ماه زندان محکوم کرد.

به گفته قاضی، مایکل تیلور یک نقش اصلی را در اجرای این‌ نقشه بر عهده داشت، و کارلوس گون را سوار هواپیمای جت کرده است، در حالی که پسرش پیتر فقط چمدان‌ها را حمل کرده است، ‌و کلید اتاق هتل را در اختیار او قرار داده است.

این دو آمریکایی که با احتمال محکومیت سه سال زندان مواجه بودند، ماه گذشته ضمن اعتراف به جرایم خود، از مشارکت در فراری دادن کارلوس گوسن، ابراز ندامت و پشیمانی کردند.

آنها مدیر عامل پیشین شرکت نیسان را در سال ۲۰۱۹ با یک جت شخصی و داخل یک جعبه، بصورت قاچاقی از ژاپن خارج کردند. به گفته دادستان، تیلورها ۱.۳ میلیون دلار بابت عملیات، و پانصد هزار دلار به عنوان مخارج حقوقی از کارلوس گون دریافت کردند.

دادگاهی در ترکیه در ماه فوریه گذشته، شرکت ترکیه‌ای « ام‌ان‌جی» و دو خلبان آن را به دلیل نقش آنها در فرار کارلوس گوسن مجرم شناخت، و خلبان‌ها به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شدند.

کارلوس گون، به عنوان یک فراری بین‌المللی، ساکن کشور دوران کودکی خود لبنان است که قرارداد استرداد با ژاپن ندارد.

او باید به اتهام اختلاس و سواستفاده مالی در شرکت نیسان محاکمه می‌شد، ولی هنگامی که به قید وثیقه آزاد بود، از ژاپن گریخت.

XS
SM
MD
LG