لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۸

رویترز: نیروهای خارجی پس از موعد تعیین شده در توافق صلح آمریکا با طالبان در افغانستان باقی می‌مانند


سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان (عکس از آرشیو - ژوئیه ۲۰۱۷)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داد که نیروهای بین‌المللی، حتی بعد از موعد تعیین شده بر اساس توافق آمریکا وطالبان نیز در افغانستان باقی می‌مانند؛ اقدامی که می‌تواند تنش با طالبان را که خواستار خروج کامل این نیروها است، افزایش دهد.

این خبرگزاری روز یکشنبه ۱۲ بهمن به نقل از یکی از منابع خود نوشت: «در پایان ماه آوریل خروج کامل نیروها توسط متحدان در کار نخواهد بود.»

این منبع که به شرط افشا نشدن نامش صحبت کرد، گفت: «به شرایط ]توافق[ عمل نشده است و با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، تغییراتی در این سیاست روی خواهد داد، حس غالب خروج عجولانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، و ما ممکن است شاهد سیاست‌های حساب شده‌تر خروج باشیم.»

دولت ترامپ سال گذشته توافقی را با طالبان امضا کرد که طبق آن در ازای پایبندی طالبان به رعایت تعهدات مشخص امنیتی، نیروهای نظامی خارجی تا ماه مه (اواخر اردیبهشت) از افغانستان خارج شوند.

دونالد ترامپ از این توافق که بدون مشارکت دولت افغانستان به دست آمد، استقبال کرد و تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان را تا اوایل ژانویه امسال به ۲۵۰۰ نفر رسید. این کمترین تعداد این نیروها در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون است.

منابع رویترز گفته‌اند که برنامه‌ریزی برای آن که چه چیزی بعد از آوریل (۱۰ اردیبهشت) رخ خواهد داد از حالا مورد نگرانی است و یکی از مسائل اصلی مورد بحث در نشست آتی ناتو خواهد بود.

گفت‌و‌گوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان در ماه سپتامبر دوحه آغاز شد، اما میزان خشونت‌ها همچنان بالا ماند.

سخنگوی ناتو در این مورد گفت: «هیچ‌کدام از متحدان ناتو نمی‌خواهند بیشتر از زمانی که لازم است در افغانستان بمانند؛ اما ما روشن کرده‌ایم که حضور ما مشروط خواهد بود.»

او با بیان این که هیچ تصمیمی در ناتو گرفته نشده است، اضافه کرد که نشست آتی وزرای دفاع ناتو قابل پیش بینی نیست. شرکا به بررسی همه شرایط ادامه می دهند و برای آینده با یکدیگر رایزنی می‌کنند.

سخنگوی ناتو از همه طرفین در افغانستان خواسته است که این فرصت تاریخی برای دستیابی به صلح را از دست ندهند.

در حال حاضر شمار کل نیروهای خارجی در افغانستان، از جمله نیروهای آمریکایی، به ۱۰ هزار نفر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG