لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

طالبان در مورد ادامه جنگ در افغانستان به ناتو هشدار داد


نشست وزیران دفاع ناتو که به دلیل همه‌گیری کرونا به صورت مجازی برگزار شد – ژوئن ۲۰۲۰
نشست وزیران دفاع ناتو که به دلیل همه‌گیری کرونا به صورت مجازی برگزار شد – ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا – در حالی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، قرار است خروج برنامه‌ریزی شده از افغانستان را ارزیابی کند، طالبان روز شنبه ۲۵ بهمن به این اتحادیه نظامی غربی در مورد «ادامه جنگ» هشدار داد.

وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو قرار است در هفته پیش رو در مورد این که آیا حدود ۱۰ هزار نیروی نظامی این سازمان – که اغلب ماموریت پشتیبانی دارند – باید در افغانستان بمانند یا از آن کشور خارج شوند، به گفت‌وگو بپردازند.

طالبان در بیانیه‌ای گفت: «پیام ما به نشست آتی وزیران ناتو این است که ادامه اشغال و جنگ نه به نفع شما است و نه به نفع مردم شما و مردم ما ... درست مانند دو دهه گذشته، هرکسی که دنبال تمدید جنگ و اشغال‌گری باشد مسئول خواهد بود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، سال گذشته میلادی به توافقی با طالبان رسید. تحت آن توافق آمریکا موافقت کرده است در ازای پذیرش بعضی شرایط از سوی طالبان، از جمله قطع رابطه آن گروه با القاعده و آغاز مذاکرات صلح با دولت کابل، نیروهای نظامی خارجی تا ماه مه ۲۰۲۱ از افغانستان خارج خواهند شد.

جو بایدن، رییس جمهوری جدید آمریکا، گفته است این توافق را مورد بازبینی قرار خواهد داد و در عین حال وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نیز آن گروه شورشی افغان را متهم کرده است که به تعهدات خود در کاهش خشونت عمل نکرده است.

XS
SM
MD
LG