لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

سفر زلمی خلیل‌زاد به منطقه در تلاش برای از سرگیری روند صلح افغانستان


زلمای خلیل زاد- آرشیو
زلمای خلیل زاد- آرشیو

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان، به کابل، دوحه، و دیگر پایتخت‌های منطقه رفته است تا به گفتگوهای صلح افغانستان، انرژی تازه‌ای دهد.

رویترز روز شنبه ۱۶ اسفند نوشت که آقای خلیل‌زاد در کابل با رهبران افغان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهوری آن کشور، دیدار و گفتگو کرد.

دیدار زلمی خلیل‌زاد از کابل، اولین سفر او به افغانستان از زمانی که دولت جو بایدن در آمریکا بررسی گزینه های مختلف صلح در آن کشور را آغاز کرد، به شمار می رود.

آمریکا یک ضرب الاجلی را برای خروج نیروهایش از افغانستان در تاریخ ۱ مه، گذاشته است.

به نوشته رویترز، منابع دیپلماتیک می گویند در حالی که مذاکرات صلح با طالبان در پایتخت قطر پیشرفت چندانی نداشته است، و خشونت ها در افغانستان نیز رو به افزایش است، آقای خلیل‌زاد تلاش دارد که طرف های درگیر در افغانستان، و همچنین بازیگران منطقه ای را بر سر گزینه های جدیدی به اجماع رساند. اما رویترز می گوید به گفته منابع، طرف های درگیر با این ایده ها مخالفت کرده اند.

پیشتر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در روز جمعه به خبرنگاران گفت ایالات متحده در حال بررسی ایده های مختلفی است که روند رسیدن به صلح را تسریع کند. به نوشته رویترز، وزارت خارجه آمریکا به درخواست های این خبرگزاری برای اظهار نظر، پاسخ فوری نداد.

XS
SM
MD
LG