لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

وقوع آتش سوزی در پی انفجار یک تانکر سوخت در گمرک مرزی افغانستان؛ مقامات هرات خواستار کمک ایران شدند


آتش سوزی ناشی از انفجار تانکر سوخت در هرات - ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
آتش سوزی ناشی از انفجار تانکر سوخت در هرات - ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

یک تانکر سوخت روز شنبه ۲۵ بهمن در گمرک اسلام قلعه، واقع در استان هرات، در غرب افغانستان و در مرز ایران، منفجر شد و تانکرهای بسیار دیگری نیز در پی این انفجار، آتش گرفت. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام غربی ناظر بر شرایط، شمار مجروحان آتش سوزی را دست کم ۶۰ نفر گزارش کرده است، مقامات افغان آمار پایین تری را گزارش کرده اند که به گفته آنها ممکن است افزایش یابد.

علت انفجار هنوز روشن نیست و گزارش فوری از کشته‌های احتمالی منتشر نشده است. رسانه ها از سوختن صدها کامیون حامل سوخت خبر داده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل سخنگوی یک بیمارستان منطقه هرات، شدت آتش سوزی را به حدی زیاد توصیف کرد که به گفته او آمبولانس ها برای نزدیک شدن به منطقه مشکل داشته اند.

در همین حال، بخش دری صدای آمریکا نیز گزارش کرده است که سید وحید قتالی، استاندار هرات، خواستار کمک ایران برای مهار آتش سوزی شد.

سید وحید قتالی به خبرنگاران گفت برای مهار آتش سوزی امکانات کافی در اختیار ندارد. وحید قتالی همچنین گفت که سعی شده است برای مقابله با آتش سوزی از تهران کمک هوایی دریافت شود. رویترز نیز می گوید، این مقام گفته است که از پرسنل تحت رهبری ناتو در افغانستان نیز خواسته شده است برای مهار آتش سوزی، کمک کنند. آتش سوزی به تاسیسات برق آسیب زده و بخش های عمده مرکز هرات، بدون برق است.

به گفته مقامات افغان، این آتش سوزی افغانستان را مجبور کرد که خط انتقال برق از ایران را قطع کند. آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا خبر داد، یک مقام استان خراسان رضوی اعلام کرده است که به دنبال درخواست کمک از هرات، نیروهای امداد و آتش نشانی از ایران برای مهار آتش سوزی در افغانستان به آنجا اعزام شدند.

بخش دری صدای آمریکا از قول مقام های محلی افغان در هرات می نویسد چندین تیم از نیروهای نظامی به اسلام قلعه هرات رفته اند تا مانع سوء استفاده احتمالی مخالفان مسلح دولت از وضعیت موجود شوند.

به نوشته رویترز، یک مقام بازرگانی در افغانستان گفته است تحقیقات اولیه نشان می دهد بیش از ۵۰ میلیون دلار بر اثر آتش سوزی خسارت وارد شده است.

XS
SM
MD
LG