لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

اخراج فیلمساز دانمارکی از جشنواره سینمایی کن به دلیل همدردی با هیتلر


اخراج فیلمساز دانمارکی از جشنواره سینمایی کن به دلیل همدردی با هیتلر
اخراج فیلمساز دانمارکی از جشنواره سینمایی کن به دلیل همدردی با هیتلر

لارس وان تریر، فیلمساز دانمارکی روز پنج شنبه به خاطر ابراز همدردی با آدولف هیتلر، از جشنواره سینمایی «کن» که تا یکشنبه ٢٢ ماه مه در سواحل جنوب فرانسه ادامه دارد اخراج شد.

ژیل ژاکوب، رئیس این فستیوال به خبرنگاران گفت «وان تریر» از حضور در جلسات باقی مانده از جشنواره امسال محروم شده است اما در مورد اجازه شرکت وحضور این فیلمساز، که درسال ٢٠٠٠ جایزه نخل طلایی فستیوال را برای فیلم «رقصنده در تاریکی» از آن خود ساخت در جشنواره های آینده «کن» سخنی نگفت.

ژاکوب گفت: «اظهارات این فیلمسازهمچون لکه ننگی است که بر دامن شهرت و اعتبار جشنواره و ٢٨ عضو هیئت برگزار کننده آن نشسته است و به همین جهت نیز ما احساس کردیم باید به آن عکس العملی جدی نشان دهیم.»

با این همه تازه ترین فیلم «وان تریر» به نام «ملانکولیا» در بخش رقابت های فستیوال «کن» برای دریافت جایزه نخل طلایی باقی خواهد ماند. اما بنا بر گفته دست اندرکاران چنانچه او برنده این جایزه شود اجازه حضور در مراسم اهدای جایزه را نخواهد داشت.

روز چهارشنبه (١٨ ماه مه) «وان تریر» ضمن شرکت در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره فیلم تازه خود گفت که او «هیتلر» را به خوبی درک و با او احساس همدردی می کند. اما کمی بعد او این گفته خود را یک «شوخی» خواند و رسما از بیان سخنان خود عذرخواهی کرد.

تیری فریمو، گرداننده جشنواره سینمایی «کن» گفت که «وان تریر» تنبیهی که از سوی دست اندرکاران فستیوال برای او در نظر گرفته شده را قبول کرده است: «وان تریر خیلی از این موضوع ناراحت است اما این عکس العمل جشنواره را در مقابل بیاناتش کاملا درک می کند.»

ژاکوب نیز گفته است که برگزار کنندگان در یک مرحله پس از شنیدن اظهارات «وان تریر» در نظر داشتند تا فیلم او را از جشنواره خارج کنند: «اما در نهایت ما تصمیم گرفتیم که بین شخصیت و اثر هنری این هنرمند تفاوت قائل شویم.»

خانم فریمو در تائید سخنان «ژاکوب» گفت که تصمیم گردانندگان جشنواره مبنی بر اخراج «وان تریر» به هیچ عنوان نباید در جهت گزینش اعضای ٩ نفره هیئت داوری این فستیوال تغییراتی ایجاد کند: «آن ها باید طبق روال همیشگی جشنواره، فیلم ها را بر اساس ارزش های هنری و معنوی آن مورد قضاوت قرار بدهند.

کمی بعد دست اندرکاران فسیتوال اعلامیه ای منتشر کردند که در آن ضمن محکوم کردن قاطعنانه سخنان «وان تریر»، این کارگردان را «عنصری نامطلوب» در صحنه جشنواره امسال «کن» خواندند.

در این اعلامیه نوشته شده است که :«جشنواره سینمایی «کن» هر سال در بخشی از برنامه های این همایش، فرصتی برای هنرمندانی از سراسر جهان فراهم می کند تا آن ها بتوانند ضمن ارائه آثار و هنرهای خلاقه خود از آزادی بیان دفاع کنند. ما از این که «لارس وان تریر» از این فرصت خیرخواهانه برای ابراز اظهاراتی غیرقابل قبول و مغایر با احساسات بشردوستی استفاده کرده است بی نهایت متاسفیم.»

«وان تریر» در مصاحبه مطبوعاتی که پس از نمایش فیلم تازه او «ملانکولیا» انجام شد به خبرنگاران گفت که او با هیتلر احساس همدردی می کند: «چه باید بگویم؟ من هیتلر را به خوبی درک می کنم ولی فکر می کنم برخی از اعمال او کاملا غلط بوده است. گاه روزهای آخر او را مجسم می کنم که در مخفی گاهش نشسته است. البته نمی شود او را یک مرد خوب خواند اما من احساسات درونی او را درک می کنم. اما این حرف ها معنی اش این نیست که من طرفدار جنگ دوم جهانی ام یا اینکه یهود ستیزم…»

«وان تریر» در ادامه این سخنان گفته بود: «اتفاقا من خیلی هم طرفدار یهودیان هستم. اما نه خیلی چون اسرائیل خیلی موی دماغ است.» در پایان «وان تریر» به حاضران گفت که او یکی از طرفداران «آلبرت اسپیر» یکی از همکاران هیتلر می باشد. این سخنان در رابطه با مسئله آلمانی تبار بودن این کارگردان زده می شد.

بعد از این واقعه، وان تریر در یک مصاحبه دیگر به خبرنگار آسوشیتد پرس گفت که این سخنان شوخی بوده و بدون هرگونه فکر قبلی از دهانش در آمده است: «راستش الان چیزی ندارم که بگویم بنا بر این باید سعی کنم احساساتی که در حال حاضر دارم رو به شکلی بیان کنم. من نمیدونم این قضیه «نازی ها» از کجا در آمد اما وقتی شما مدت زمان طولانی را در آلمان می گذرانید بعضی وقت ها می خواهید یک کمی احساس آزادی کنید و در مورد این «تابو» یا موضوع غیرقابل قبول همه صحبت کنید.»

گروه های یهودی سخنان «وان تریر» را محکوم و از عکس العمل دست اندرکاران فستیوال «کن» استقبال کردند. الن استاینبرگ، معاون سازمان بازماندگان قربانیان هولوکاست آمریکا گفت: «این نوع عکس العمل ها نشان می دهد که موضوع زجرهای انسانی مسئله جالبی برای جوک و شوخی یا پیشبرد اهداف سودجویانه و تبلیغاتی نیست. ما خوشحالیم که دست اندرکاران فستیوال کن توانستند در مقابل بیاناتی که نشان از نفرت و بی احساسی دارد بایستند و از حقوق قربانیان یهودی و غیریهودی عملکردهای غیرانسانی نازی ها دفاع کنند.»

«لارس وان تریر» تا این تاریخ یکی از محبوب ترین چهره های سینمایی «کن» به شمار می رفته است و از سال ١٩٨۴ تا کنون بیش از ٩ فیلم از او در این جشنواره به نمایش در آمده است.

XS
SM
MD
LG