لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۱

لاریجانی: به دنبال حق خود هستیم نه اسباب بازی هسته ای


رئیس مجلس ایران لاریجانی گفت: کمیت فناوری هسته ای محل چانه زنی نیست و تنها خط قرمز در کیفیت فناوری هسته ای براساس فتوای رهبری تولید سلاح است و نه چیز دیگر.

به گزارش خبرگزاری های ایران علی لاریجانی دوشنبه ۲۲ اردبیهشت در نطق پیش از دستور خود، گفت که تیم مذاکره کننده ایران در موضوع هسته ای، «صرفا در این محدوده و تنها در موضوع هسته ای و نه چیز دیگر می تواند مذاکره را ادامه دهند.» او خطاب به قدرت های غربی نیز گفت که «نسبت به مذاکرات مقدماتی با مسامحه برخورد شده و بدون شک مذاکرات نهایی مصامحه نخواهد بود.»

رئیس مجلس ایران با بیان اینکه ایران امروز به عنوان صاحب فناوری صلح‌آمیز هسته ای شناخته شده است، گفت: «ایران در مذاکره هسته‌ای به دنبال روشنگری حق خویش به تمامه است نه به دنبال اسباب‌بازی هسته‌ای.»

به گفته او، مذاکره کنندگان ایرانی نمی توانند از هیچ یک از حقوق هسته ای ایران شامل غنی سازی در حد کارخانه غنی سازی و تحقیق و توسعه، آن هم بدون محدودیت صرفنظر کنند.

تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و کشورهای ١+۵ در نیویورک انجام شده است. و دو طرف امیدوارند که به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های وضع‌شده دست بیابند.
قرار است مذاکرات از روز سه‌شنبه با حضور محمدجواد ظریف و کاترین اشتون ادامه پیدا کند. به گزارش مهر، عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره کننده ایران، گفته است که نگارش متن توافق نهایی ایران و ۱+۵ چهارشنبه آغاز می‌شود.
XS
SM
MD
LG