لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۰۷

علی لاريجانی در مصر تنش اخير ناشی از اشغال يک چاه ميدان نفتی در عراق توسط سربازان ايرانی را تمام شده خواند


رئيس مجلس شورای اسلامی بر حمايت جمهوری اسلامی از حاکميت و تماميت ارضی عراق تاکيد کرد

علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی ايران روز يکشنبه در پی ديدار و گفتگو با حسنی مبارک، رئيس جمهوری مصر، در يک کنفرانس خبری، تنش اخير ناشی از اشغال يک چاه ميدان نفتی فکه در عراق، توسط سربازان ايرانی را تمام شده خواند و بر حمايت جمهوری اسلامی از حاکميت و تماميت ارضی عراق تاکيد کرد.

آقای لاريجانی اما پوشش خبری رسانه های خارجی نسبت به اختلاف تهران و بغداد بر سر چاه نفت ميدان فکه را مورد انتقاد قرار داد و آن را به تلاش گروه هايی نسبت داد که هدف احتمالی تحريف روابط ايران و عراق را دنبال می کنند.

رئيس مجلس شورای اسلامی گفت تهران هيچ مشکلی با دولت عراق ندارد و ايران را تنها کشوری در منطقه خواند که از گذار سياسی عراق به دموکراسی حمايت کرده است.

علی لاريجانی محور گفتگوهايش با رئيس جمهوری مصر را مسائل منطقه ای مورد توجه مشترک ٢ کشور خواند و خطر حمله احتمالی اسرائيل به تاسيسات هسته ای ايران را ناچيز توصيف کرد.

رئيس مجلس شورای اسلامی در سفر ٢ روزه اش به قاهره به منظور شرکت در گردهمايی اتحاديه مجالس سازمان کنفرانس اسلامی، با همتای مصری نيز ديدار و گفتگو خواهد کرد.

علی لاريجانی در مصر تنش اخير ناشی از اشغال يک چاه ميدان نفتی در عراق توسط سربازان ايرانی را تمام شده خواند
علی لاريجانی در مصر تنش اخير ناشی از اشغال يک چاه ميدان نفتی در عراق توسط سربازان ايرانی را تمام شده خواند

در همين حال روزنامه آفتاب يزد در گزارشی از سبقت گرفتن همسايگان ايران در برداشت از ميدان های مشترک گاز و نفت اين کشورها با ايران خبر می دهد.

به نوشته اين روزنامه، در حالی که مديران دولت های قبل، نگران سبقت گرفتن قطر در برداشت از ميدان های گازی مشترک با ايران بودند، اخبار جديد از سرمايه گزاری عراق در حوزه های نفتی مشترک با ايران حکايت دارد.

آفتاب يزد می نويسد عراقی ها به دنبال آن هستند كه توليد نفت خود را تا ١٢ ميليون بشكه در روز تقريبا سه برابر ظرفيت فعلی ايران افزايش دهند و به زودی برداشت از ذخاير نفتی مشترک با ايران را به دو برابر ماههای گذشته خواهند رساند.

اين روزنامه در ادامه آورده است اخبار از سـرمايه گذاری ٧٠ ميليارد دلاری قطر در ميادين گازی مشترك با ايران حکايت دارد در حالی كه ايران در جلب حتی مبالغ بسيار كمتر از اين رقم، دچار مشكل بوده است.

روزنامه تهران امروز نيز سفر علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی به قاهره و ديدارش با حسنی مبارک، رييس جمهوری اين کشور را پوشش داده است. به نوشته تهران امروز، سفر هيئت ايرانی به مصر به رياست علی لاريجانی، جديدترين تحرکات در روابط پرتلاطم جمهوری اسلامی و مصر است.

تهران امروز با ذکر اين مطلب که انتظار نمی رود در پايان اين ديدار خبر از سرگيری روابط ديپلماتيک و بازگشايی سفارتخانه های دو کشور اعلام شود ابراز اميدواری کرده است که دستکم از بار تبليغات منفی بين دو کشور که به نوشته اين روزنامه اخيراً تشديد شده است، کاسته شود.

XS
SM
MD
LG