لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

طرح برچیدن بزرگترین سدها در آمریکا به مجادلات درباره آب‌‌های ارزشمند غرب دامن زده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دومین رودخانه بزرگ ایالات متحده در کالیفرنیا با ماهی سالمون (آزاد) فراوان خود طی قرن ها عامل بقای قبایل بومی آمریکا بوده، کشاورزان بستر رودخانه را نسل ها از نعمت آبیاری برخوردار کرده، و پناهگاه بازنشسته‌هایی بوده که خانه رویاهایشان را در کنار آن بنا کرده اند.

نیازهای متفاوت به رودخانه «کِلَمَت» آن را به نماد رقابت های فزاینده بر سر منابع ارزشمند آب در غرب آمریکا بدل کرده است.

اکنون طرح هایی برای تخریب چهار سد در بخش پایین دستی رودخانه با هدف نجات ماهی‌های سالمون در جریان است. این بزرگترین پروژه تخریب در تاریخ ایالات متحده بومیان، کشاورزان، گله داران، صاحبان املاک، و فعالان حفظ محیط زیست را به رقابت بر سر رودخانه «کِلَمَت» واداشته است.

در این پروژه ۴۵۰ میلیون دلاری رودخانه «کِلَمَت» تغییر شکل پیدا می کند، ذخایر آب پشت سدها خالی می شود، و با بازگشایی صدها کیلومتر از زیستگاه بالقوه ماهی های سالمون پس از بیش از یک قرن جمعیت رو به کاهش این ماهی ها احیا خواهد شد. این امر رخداد خوبی برای قبایل گسترده از جنوب ایالت اورگان تا شمال کالیفرنیا است.

فعالان حفظ محیط زیست از حامیان این طرح هستند.

از سال ۲۰۱۲ تا کنون بیش از ۱۷۰۰ سد در سراسر آمریکا برچیده شده است.

انتظار می رود خالی کردن آب ذخیره شده پشت سدها بر روی رودخانه «کِلَمَت» از سال ۲۰۲۲ شروع شود.

صاحبان املاک اطراف سدها که مخالف این پروژه هستند عهد کرده اند در برابر اجرای آن مقاومت کنند. بسیاری از آنها می‌گویند هنوز پروژه اجرا نشده املاک‌شان نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

ساخت این چهار سد در سال ۱۹۱۸ صرفا با انگیزه تولید برق آغاز شد و برای آبیاری و کنترل سیل طراحی نشده و دریچه های عبور ماهی ندارد.

کشاورزان منطقه موضعی محتاطانه نسبت به این تحولات دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG