لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

هنر دیجیتال؛ نمایش لپ‌تاپ یک میلیون دلاری که همزمان شش ویروس خطرناک را دارد


این لپ تاپ حاوی ۶ ویروس کامپیوتری خطرناک است. ولی تا وقتی که آن را به اینترنت وصل نکردید خطری ندارد.
این لپ تاپ حاوی ۶ ویروس کامپیوتری خطرناک است. ولی تا وقتی که آن را به اینترنت وصل نکردید خطری ندارد.

برخی از بزرگترین و معروف ترین آثار هنری به خاطر داستان و تاریخچه گذشته آنها شناخته می شوند، ولی بیشتر آنها برای صاحب‌شان خطرناک نیستند ولی یک اثر هنری جدید با عنوان «هرج و مرج پایدار» با آنها فرق دارد.

این اثر از «گو اُو دانگ»، هنرمند هنر اینترنتی یک لپ تاپ معمول است که در خود شش نمونه از خطرناک ترین «بدافزار»های جهان را دارد و به شرط این که به اینترنت «وای فای» و یو اس بی وصل نشود، کاملاً امن است.

«گو اُو دانگ» در گفتگویی با شبکه خبری فن آوری آمریکایی «د ورج» گفت که هدف او از ساختن این اثر این بود که خطرات غیر قابل لمس دنیای دیجیتالی را فیزیکی و قابل لمس کند.

وی گفت: «ویروس های تهاجمی می توانند آسیب مستقیم به ما بزنند. ما در دنیای رویایی زندگی می کنیم و فکر می کنیم که روی ما تأثیری نخواهد داشت. در حالیکه ویروس های تهاجمی که می توانند به شبکه های برق و به زیرساخت های عمومی تأثیر بگذراند، می توانند آسیب مستقیم به ما وارد کنند.»

شش ویروسی که در این لپ تاپ (سامسونگ ۲۶ سانتیمتری NC10-14GB) کار گذاشته شده به خاطر بزرگی ضرر مالی که به جامعه وارد کرده اند، انتخاب شده اند. در بین این ویروس های می توان به ویروس «آی لاو یو» (ILOVEYOU) از سال ۲۰۰۰ اشاره کرد که اغلب به شکل نامه عاشقانه به ایمیل ها متصل می شد.

دیگری ویروس «وانا کرای» (WannaCry)، یک «باج‌افزار» که در سال ۲۰۱۷ کامپیوترهای بیمارستان ها و کارخانه ها در سراسر جهان را خاموش کرد؛ که در ضمن سازمان های اطلاعاتی آن را تقصیر کره شمالی دانستند.

«گو اُو دانگ» تخمین می زند که این ۶ ویروس روی هم حدود ۹۵ میلیارد دلار ضرر اقتصادی وارد کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG