لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

وداع لاپید با نخست وزیری و اشاره به ایران در آخرین سخنرانی


یائیر لاپید در آخرین سخنرانی به عنوان نخست وزیر به مقابله با جمهوری اسلامی اشاره کرد
یائیر لاپید در آخرین سخنرانی به عنوان نخست وزیر به مقابله با جمهوری اسلامی اشاره کرد

یائیر لاپید پیش از تحویل نخست وزیری به بنیامین نتانیاهو در آخرین سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل به عنوان نخست‌وزیر این کشور، با اشاره به دستاوردهای دولت خود، گفت برخلاف همه پیش‌بینی‌ها و پیش‌گویی‌ها، دولت ما موفق شد احیای توافق هسته ای با ایران را متوقف کند.

یائیر لاپید، از تلاش‌های مستقیم اسرائیل علیه ایران «در سوریه و فراتر از آن» صحبت کرد.

نخست‌وزیر سابق اسرائیل همچنین «توافق دریایی اسرائیل با لبنان، موفقیت‌ها در برابر گروه‌های تروریستی حاضر در غزه و عملیات مداوم و فشرده علیه گروه‌های تروریستی در کرانه باختری» را به‌عنوان‌ دیگر دست‌آوردهای دولتش برشمرد.

او تصریح کرد که با امضای «اعلامیه اورشلیم» با جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روابط اسرائیل با آمریکا را مستحکم ساخته و با افتتاح کنسولگری آمریکا در بیت المقدس شرقی، موافقت نکرده است.

لاپید افزود که دولت او گفت‌وگو با دولت سعودی‌ را آغاز کرد و از اولین نتایج آن، انجام پروازهای هوایی و پرواز مستقیم به مکه برای مراسم حج خواهد بود.

او همچنین اشاره کرد که در مجموع، دولتش «زمینه پیوستن عربستان سعودی به توافق‌نامه ابراهیم را پایه‌ریزی کرده است.»

نخست‌وزیر سابق اسرائیل ادامه داد: ما در شرایطی عالی کشور را به شما منتقل می‌کنیم؛ با اقتصادی قوی، قابلیت‌های امنیتی بهبودیافته و بازدارندگی قدرتمند، با شماری از بهترین جایگاه‌های بین‌المللی که تاکنون توانسته داشته‌ باشد. سعی کنید خرابش نکنید، ما به‌زودی برمی‌گردیم.

نشست خداحافظی یائیر لاپید ‌و معارفه بنیامین نتانیاهو برای تحویل نخست‌وزیری، بدون گرفتن عکس و مراسم ویژه برگزار شد.

این دو‌ سیاستمدار در روز پنج‌شنبه، پس از ادای سوگند دولت تازه‌مستقر، نشستی به‌نسبت کوتاه را برگزار و از مراسم سنتی که معمولا هم‌زمان با تحویل قدرت انجام می‌شود، صرف‌نظر کردند.

این نشست پس از ادای سوگند وزرای جدید برگزار شد و لاپید به‌سرعت و بدون دست‌دادن با بنیامین نتانیاهو محل را ترک کرد.

سپس نتانیاهو در ردیف نخست «کنست» رو‌به‌روی تریبون نشست، جایی که لاپید، رهبر تازه مخالفان، تا لحظاتی پیش در آن نشسته‌بود.

این دو در دفتر کنست که برای نخست‌وزیر در نظر گرفته شده‌ ملاقات کردند و این دیدار حدود چهل و پنج دقیقه طول کشید.

در پی این‌ نشست، هیچ بیانیه‌ای از سوی دفتر نتانیاهو یا لاپید در مورد آن‌چه که میان‌شان رد‌وبدل شد، منتشر نشد و همچنین تاکنون هیچ تصویری از آن‌ها در این‌ نشست در «کنار یکدیگر» دیده نشده‌است.


XS
SM
MD
LG