لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

دعوت لائوس از اعضای سازمان ملل متحد به جلسه کنوانسیون ممنوعیت بمب های خوشه ای


رییس جمهوری لائوس، کشورهای عضو سازمان ملل متحد را دعوت کرده است در جلسه ای که اواخر سال جاری برای اجرای توافقنامه ممنوعیت استفاده از مهمات خوشه ای تشکیل می شود شرکت کنند.

«چومالی سایاسون» روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت نخستین جلسه امضا کنندگان کنوانسیون اوسلو در مهمات خوشه ای، که روز اول اوت به اجرا در آمد، از ۹ تا ۱۲ نوامبر در وینتیان، پایتخت لائوس، تشکیل خواهد شد.

رییس جمهوری لائوس گفت این جلسه فرصتی خواهد بود که مکانیسم های مناسب برای تضمین اجرای موثر کنوانسیون، که خواهان ممنوعیت استفاده از مهمات خوشه ای و از بین بردن آنها است، تهیه شود.

بمب های خوشه ای شامل ده ها ماده انفجاری کوچکتر هستند که در منطقه وسیعی پراکنده می شوند، اما اغلب منفجر نمی شوند، و میدان های مین بزرگ و غیرعمدی به وجود می آورند که موجب کشته و معلول شدن مردم می شوند.

سازمان ملل متحد می گوید حدود ۹۸ درصد قربانیان، غیر نظامیان هستند، و بمب های خوشه ای عامل مرگ بیش از ۱۰ هزار نفر، که ۴۰ درصد آنها کودکان هستند، بوده است.

به گفته سازمان ملل متحد، آثار بمب های خوشه ای به ویژه در لائوس شدید است، و سه دهه پس از پایان جنگ، حدود ۳۷ درصد کشور همچنان آلوده است.

XS
SM
MD
LG