لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

برخورد فلسطینی ها و اسرائیل در روز زمین


فلسطینی های کرانه باختری و نوارغزه همه ساله در سی ام ماه مارس که آن را "روز زمین" نامگذاری کرده اند، دست به تظاهرات علیه دولت اسراییل می زنند تا به مصادره زمین هایشان در سال ۱۹۶۷ توسط دولت اسراییل اعتراض کنند. امسال نیز این تظاهرات به درگیری میان فلسطینی ها و سربازان اسراییلی منجر شد.

روز زمین یادآور درگیری خونین فلسطینی ها با ارتش اسراییل در سی ام ماه مارس ۱۹۶۷ است، روزی که فلسطینی ها در اعتراض به مصادره بخش های بزرگی از زمین های کشاورزی شان در نواحی پیرامون شهر جلیله توسط دولت اسراییل دست به تظاهراتی زدند، که به زدوخوردهای منجر به کشته شدن ۶ فلسطینی انجامید.

امروز، شنبه سی ام مارس نیز، نیز به مناسب فرارسیدن روز زمین، فلسطینی های ساکن روستای قلندیه در کرانه باختری برای اعتراض تظاهراتی برپا کردند که منجر به درگیری با ماموران اسراییلی در پاسگاه های مرزی شد.
نیروهای امنیتی اسراییل برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان گاز اشک آور شلیک کردند.

در بیت الحلم اعتراض تظاهرکنندگان با رفتن آنان بسوی موانعی امنیتی همراه بود، که اسراییل را از کرانه باختری جدا می کند.

نوار غزه نیز امروز صحنه تظاهراتی اعتراضی علیه اسراییل بود.
سامی ابوزهری سخنگوی حماس بار دیگر ادعای پس گرفتن همه اراضی مصادره شده را مطرح کرد و گفت ""ما مقاومت را برگزیده ایم تا تمامی زمین های فلسطینی ها را پس بگیریم".

در شرایطی که گفتگوهای صلح میان دوسوی مناقشه به دلیل اصرار دولت اسراییل بر ادامه شهرک سازی در کرانه باختری متوقف شده، است، دولت اسراییل نگران گسترش دامنه اعتراضات فلسطینی هاست. زیرا ۲۰ درصد جمعیت اسراییل را اعراب فلسطینی تشکیل می دهند.
آنان نیز به مناسبت فرارسیدن روز زمین تظاهراتی را در شهر سخنین در شمال اسراییل تدارک دیده اند.
XS
SM
MD
LG