لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

نمایشگاه تازه ای از عصر پستانداران درموزه تاریخ طبیعی شهر لس آنجلس


نمایشگاه تازه ای از عصر پستانداران درموزه تاریخ طبیعی شهر لس آنجلس
نمایشگاه تازه ای از عصر پستانداران درموزه تاریخ طبیعی شهر لس آنجلس

موزه تاریخ طبیعی شهر لس آنجلس اخیرا با گشایش نمایشگاهی تازه، ماجرای زندگی حیوانات مهره دار یا پستانداران را در طول ٦٥ میلیون سال زندگی بر روی کره زمین به نمایش گذاشته است.

این نمایشگاه که عنوان آن «عصرپستاندارن» است دریکی از گالری های تاریخی این موزه که پس از تعمیرات درازمدت به تازگی بازگشایی شده به نمایش درآمده و زندگی پستانداران را از دوران انقراض «دایناسورها» تا به امروز را بررسی می کند.

نمایشگاه دورانی را نشان می دهد که با نابودی دایناسورها دراثر تغییرات جوی ازجمله انفجارکوه های آتشفشان و برخورد ستاره های دنباله دار با زمین و دوران پس از آن، حیوانات کوچک تر دیگر مجبورنبودند با این خزندگان مهره دار و عظیم الجثه رقابت کنند.

«کارن وایز» معاون موزه تاریخ طبیعی لس آنجلس می گوید داستان پیدایش و زندگی پستانداران بر روی کره زمین همواره مورد توجه دانشمندان این موزه بوده است:«شما دراین نمایشگاه جانوران و پستانداران نابود شده ای را تماشا می کنید که برخی از آن ها مثل «آلوسور»ها یا «دایناسور آشیل» ها چنان شگفت انگیزند که تماشاگر بی اختیار از خود می پرسد این دیگرچه جانوری است؟ و این ها همه موجوداتی هستند که در ابتدا بوجود آمده اند، بعد به تکامل رسیده اند و در طول ٦٥ میلیون سال گذشته زندگی کرده و درنهایت نابود شده اند و خوب البته داستان خود ما یعنی پیدایش و تکامل انسان بر روی کره زمین هم جزو این ماجرا است.»

دیدارکنندگان از این نمایشگاه می توانند به آسانی تغییراتی را که در طول قرن ها در زندگی برخی از موجودات اتفاق افتاده تماشا کنند. مثلا استخوان های فسیل شده یک اسب کوچک با قامتی به اندازه یک سگ که به ٥٠ میلیون سال پیش باز می گردد. یا اسکت فسیل شده یک «رایناسور» محلی که به بیش از ٣٠ میلیون سال پیش می رسد و در کرانه های اقیانوس درسواحل کالیفرنیا کشف شده است. یا یک موجود ذوحیاتین اسرارآمیز که به ١٠ میلیون سال پیش باز می گردد و به حیوانی چون فیل شباهت دارد.»

معاون موزه توضیح می دهد که برخی از اشیاء به نمایش گذاشته در موزه از نواحی اطراف لس آنجلس به دست آمده است. برخی به تازگی کشف شده اند و بعضی دیگر در چند دهه گذشته:«ما همیشه این مجموعه ناب و انحصاری را در این موزه داشته ایم فقط تاامروز هرگز آن را به صورت یک نمایشگاه ویژه به نمایش نگذاشته بودیم.»

نمایشگاه در ساختمان تاریخی وسط موزه جریان دارد. ساختمانی که بین سال های ١٩١٠ و ١٩١٣ ساخته شده است. این ساختمان اخیرا به صورتی بازسازی شده که بتواند در مقابل زمین لرزه های شدید استقامت کند. نمای خارجی موزه نیز ترمیم و بازسازی شده است. داخل نمایشگاه بنا بر توصیه معمارطراح «حورحه دلا کال» با نورافکن های قوی به صورت روز روشن درآمده است و طراحی داخلی آن علیرغم قدیمی بودن ساختمان بسیارمدرن است:«ما می خواستیم از عواملی استفاده کنیم که از شکل های تاریخی و عصرحجری به دور باشد. شیشه، آهن، آلومینیوم و چیزهای دیگری که هیچ ارتباطی با اوائل قرن نوزدهم و سال ١٩١٣ میلادی ندارد. هم چنین عوامل و لوازمی که در نورپردازی اهمیت دارند و می توانند نوربیشتری را به داخل نمایشگاه راه بدهند و به این ترتیب نمایشگاه را از حالت کسل کننده قدیمی آن بیرون آورده ایم.»

نقاشی های تاریخی «چارلز نایت» راهروهای ساختمان اصلی موزه را تزئین کرده اند. نقاشی هایی از حیوانات ماقبل تاریخ و حیوانات دوران «یخ بندان» زمین که این هنرمند آن ها را تا جایی که در اوائل قرن بیستم ممکن بوده است مطابق با واقعیت کشیده است. هریک از اشیاء موزه با توصیفی از یکی از مدیران سال های گذشته موزه همراه شده اند که از طریق گوش دادن به گوشی های مخصوص صدا به شنونده توضیح می دهند که این حیوانات چگونه پیدا شده اند و درگذشته چه شکلی داشته و چگونه متحول شده اند وامروز چه یافته های تازه ای در رابطه با آن ها وجود دارد.

کیوریتور موزه تاریخ طبیعی لس آنجلس می گوید:«در طول قرون، قاره ها حرکت کرده اند و آب و هوا و شرایط جوی دائما در حال تغییر و تحول بوده است . ما امیدواریم که تماشاگران این نمایشگاه تازه بتوانند به خوبی درک کنند که چه عوامل پیچیده و غیرقابل پیش بینی دست به دست هم داده اند تا پس از میلیاردها سال سیرتکاملی ما انسان ها امروز در این مقطع از تاریخ طبیعی قرار بگیریم.و در شرایطی که امروز سرنوشت محیط زیست در دست ماست و ما می توانیم نابود کننده یا سازنده آن باشیم. بنا براین این وظیفه ماست که معرفت حیات و چندگونگی آن را بشناسیم و از آن برای آیندگان حفاظت و نگهداری کنیم.»

XS
SM
MD
LG