لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۵ ژوئن)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (۵ ژوئن)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (۵ ژوئن)

کریستین لاگارد پس از آن نامش برای احراز پست مدیریت این مرکز مهم مالی شنیده شد که دومینیک استراوس کان رئیس وقت صندوق بین المللی پول پس از آن که به اتهام خشونت های جنسی در نیویورک بازداشت شد؛ از سمت خود استعفا کرد.

شروع کار خانم لاگارد وزیر دارائی پیشین فرانسه در سمت جدید همزمان با آنست که بنا بر نوشته روزنامه نیویورک پست، یک مقام مسؤول که نخواسته نامش فاش شود گفته است دادستان مانهاتان قرار است در جلسه آینده دادگاه که حدود ۲ هفته دیگر تشکیل خواهد شد؛ دومینیک استراوس کان رئیس پیشین صندوق بین المللی پول را از تمام اتهامات وارده در چارچوب خشونت های جنسی تبرئه کند.

کریستین لاگارد زمانی مدیریت این سازمان مهم مالی را بر عهده می گیرد که بحران اقتصادی در جهان و در راًس آن مسئله بحران اقتصادی یونان همچنان ادامه دارد. خانم لاگارد که به اتفاق آراء از سوی هیئت اجرائی صندوق به این سمت برگزیده شده است از حمایت آمریکا، بریتانیا، آلمان و بسیاری از کشورهای اروپائی و همچنین برخی از کشورهای آسیائی و آفریقائی نیز برخوردار بود.

مدیریت سازمان «صندوق بین المللی پول» که دارای ۱۸۷ عضو می باشد بنا بر سنت همیشگی از یکی از کشورهای اروپائی بوده است.

... و کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما گزارش روزانه خود را بنا بر روش همیشگی بامداد امروز در دفتر کار خود دریافت کرده است. این گزارش که در آن گروهی از مشاوران رئیس جمهوری حضور دارند در پشت درهای بسته بوده است.

پرزیدنت اوباما پس از این جلسه با مشاوران خود در جلسه دیگری شرکت می کند و سپس ملاقاتی با

« رایان کروکر» سفیر پیشین آمریکا در عراق که اخیراً به سمت سفیر ایالات متحده در افغانستان منصوب شده است؛ خواهد داشت. در این ملاقات علاوه بر جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا، ژنرال آلن نیز شرکت خواهد داشت.

شروع ماًموریت سفیر جدید آمریکا در افغانستان پس از آن انجام می گیرد که پرزیدنت اوباما برنامه خود را برای فراخواندن ۳۳ هزار سرباز آمریکائی از افغانستان اعلام کرده است. برنامه ای که انتقادهائی را نیز از سوی برخی از قانون گزاران آمریکائی در پی داشته است.

قرار است ۱۰.۰۰۰ هزار نفر از آنان تا پایان سال جاری و بقیه تا آخر تابستان سال آینده از افغانستان به آمریکا باز گردند.

رایان کروکر سفیر جدید آمریکا در افغانستان یکی از با تجربه ترین دیپلومات های آمریکا در منطقه خاور میانه است که در قطر، ایران و خاور میانه نیز خدمت کرده است.

XS
SM
MD
LG