لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۴۱

لیدی گاگا، با نخستین آلبوم خود جهان را تسخیر می کند


لیدی گاگا، با نخستین آلبوم خود جهان را تسخیر می کند

کمتر ستاره ای درعالم موسیقی پاپ توانسته است به اندازه «لیدی گاگا» در مدتی کوتاه چنین تاثیری بر روی شنوندگان و تماشاگران خود داشته باشد. در یک سال گذشته نخستین سی دی او توانسته است چهار بار در رده بندی موسیقی پاپ، در صدر فهرست معتبر بیلبورد Billboard قرارگیرد. چند ترانه بازی عشق (Love game)، پوکر فیس (Poker face) و پاپاراتزی (paparazzi)، توانسته است رکورد گذشته سه گروه محبوب موسیقی پاپ از جمله Ace of Base را بشکند. لیدی گاگا هم چنین توانسته است یک شخصیت پاپ منحصر به فرد خلق کند که نه تنها آهنگ ها و ترانه هایش نوای جدید و تازه ای را به دنیای موسیقی پاپ عرضه می کند بلکه مد لباس های عجیب و غریبی که او می پوشد و در کنسرت ها و شوهای تلویزیونی با آن ظاهر می شود توانسته است توجه خاص مردم را به خود جلب کند. امسال لیدی گاگا نامزد دریافت ٩ جایزه موسیقی ام تی وی (MTV) شد و تازگی ها هم توانست ۵ نامزدی دریافت جایزه در رده بندی «بهترین هنرمند سال» آمریکن میوزیک آوارد (American music award) را از آن خود سازد.

لیدی گاگا که نام اصلی او استفانی گرمانوتا (Stefani Germanotta) است، نگاه متفاوتی به دنیای موسیقی حرفه ای دارد: «برای مدتی طولانی من موهای قهوه ای بلند داشتم و روی موسیقی باب دیلان و «جفرسون ایرپلین» به خصوص خواننده این گروه «گریس اسلیک» کار می کردم. یعنی در واقع روی یک موسیقی کاملا متفاوت تمرکز کرده بودم.»

اما توجه عموم هنگامی به لیدی گاگا جلب شد که او صدای موسیقی که می نواخت را به کلی تغییر داد. همین مسئله باعث شد که زندگی حرفه ای او دچار دگرگونی های قابل توجهی شود. پس از موفقیت آلبوم اول و سی دی The Fame ناگهان لیدی گاگا از شکل یک خواننده و آهنگساز گمنام و ناامید تبدیل به یک چهره شناخته شده و مطرح شد و بسیاری از گروه های معروف برای آغاز کنسرت های خود از او دعوت به اجرای برنامه کردند.

شاید موفقیت کم نظیر لیدی گاگا موفقیتی یک شبه به نظر بیاید اما واقعیت این است که این ستاره موسیقی پاپ سال ها درس موسیقی خوانده و سال های متوالی نیز در کلوپ های کوچک برای دستمزد ناچیزی برنامه اجرا کرده است: «یعنی اینکه من از سن چهار سالگی پیانو زده ام و همش درس موزیک خوانده ام یا نت نوشته ام یا تئوری خوانده ام. مدتی در یک گروه جاز کرده ام و بعد دوباره موسیقی نوشته ام. در چهارده سالگی در کلوپ های محلی خوانده ام و نواخته ام، جایی که مادرم مرا می برد و اسمم را زیر فهرست مجریان برنامه آن شب می نوشت.»

لیدی گاگا می گوید: «من داستان های زیادی در این مورد دارم اما در واقع مسئله مهم این است که من هیچوقت از کار موسیقی دست نکشیدم و پشتکار به خرج دادم. من همیشه یک چیز را می دانسته ام و آن اینکه موسیقی در سرنوشت من نوشته شده است.»

لیدی گاگا درباره جوایزی که در طول امسال دریافت کرده است می گوید: «برای من جایزه بهترین ستاره نورسیده دنیای موسیقی یکی از بهترین جوایز است. یعنی جایزه برای ستاره ای درحال ترقی. مردم مرا خیلی تشویق کرده اند به خصوص برای همین چند ترانه ای که نامزد این جوایز شده اند اما من دوست دارم بدانم که می توانم به مراتب بالاتری برسم و ترانه ها و آهنگ های خیلی بهتری بسازم و می توانم آینده ای برای خودم در دنیای موسیقی بسازم که امروز پایه های آن ریخته شده است. من فقط می خواهم بتوانم آهنگ های خوبی بسازم و عشقی را که نسبت به طرفدارانم دارم به آنان نشان بدهم.»

درآمریکا هنرمندان موفقیت خود را مدیون طرفداران خود می دانند. این هواداران با خرید آثار این هنرمندان از آنان حمایت می کنند. لیدی گاگا دراین مورد می گوید: «من هواداران خیلی مخصوصی دارم. شاید بهتر است بگویم بهترین هواداران دنیا همان هواداران من هستند. آن ها لباس هایی می پوشند که توی آهنگ های من از آن ها صحبت شده و موقع تماشای کنسرت هایم مرا عشق باران می کنند. اما تنها چیزی که من در مورد این همه معروفیت و محبوبیت احساس می کنم این است که این مسئله شرایطی را برای من پیش آورده که یک احساس آزادی مطلق به من دست داده است و این که من می توانم هر کسی که می خواهم باشم. و این مهم است برای من. من می دانم خیلی ها از مدهای لباس آوانگاردی که من از خودم درمی آورم انتقاد می کنند. ولی حقیقت این است که من فقط مثل آن بچه ای هستم که می خواهد واقعا همانطور که هست ابراز وجود کند. من ممکن است یک تکه موی بافته شده ارزان قیمت را جایی ببینم و خوشم بیاید و آن را با یک سنجاق به فرق سرم بچسبانم و ناگهان احساس کنم آدم دیگری هستم. آدمی که می تواند هر کاری که دوست دارد انجام دهد. این همان پیام کوچکی است که من دوست دارم هوادارانم درک کنند. این که همه چیز ممکن است.»

لیدی گاگا علاوه بر نوشتن آهنگ برای آلبوم های خود، برای هنرمندانی چون مایکل بالتون و گروه «پوسی کت دالز» نیز شعر و آهنگ ساخته است: «یک روز یک نفربه من گفت می خواهی برای مایکل بالتون آهنگ بسازی؟ من گفتم حتما ..عالی میشه. بنظرم رسید که این کار می تواند اوقات خوشی به همراه داشته باشد. مایکل بالتون مرد خیلی خوبی است و واقعا برای من برانگیزنده و تشویق کننده هم بوده است. درآنموقع من تازه شروع کرده بودم و این فرصت خوبی بود برای من هر چند بالتون اصلا نمی دانست من که هستم؟ البته همه مایکل بالتون را می شناسند و اتفاقا این آهنگ خیلی هم خوب از آب درآمد.»

هرچند کنسرت مشترک لیدی گاگا با کانیا وست لغو شده است اما او تور تازه ای را از اواخر نوامبر آغاز خواهد کرد که نخستین اجرای آن در شهر مونترال در کانادا خواهد بود: «باورکنید من فقط یک دختر نیویورکی هستم که می خواسته ام توجه پدرم را جلب کنم!»

XS
SM
MD
LG