لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۷

سکوت گوش‌خراش شهرت و تنهائی: ۵ فوت و ۲ اینچ، مستند جدید «لیدی گاگا»


لیدی گاگا در جشنواره فیلم تورانتو، در نخستین نمایش جهانی فیلم پنج فوت دو اینچ
لیدی گاگا در جشنواره فیلم تورانتو، در نخستین نمایش جهانی فیلم پنج فوت دو اینچ

یک سال پشت صحنه زندگی «لیدی گاگا» در مستند سینمائی جدید کارگردان «کریس موکاربل» که از امروز، (جمعه ۲۲ سپتامبر) از طریق شبکه ویدیوی خانگی «نتفلیکس» در دسترس ده‌ها میلیون کاربر قرار می‌گیرد، این هنرمند جنجالی را در لحظاتی خودمانی تصویر می‌کند که در آن به مشکلاتی اعتراف می‌کند که شهرت بین‌المللی و میلیون‌ها دلار ثروت، نه تنها به رفع آنها کمک نمی‌کنند، بلکه اغلب به وجود می‌آورند.

مستند «پنج فوت دو اینچ» برای نخستین بار هفته گذشته در جشنواره سینمایی «تورانتو» با حضور خود «لیدی گاگا» رونمایی شد، بعد از آنکه «لیدی گاگا» به دلیل خستگی و بیماری، تور کنسرت خود در اروپا را لغو کرد.

در دهه‌های اخیر، دسترسی به مستندهای واقعی از زندگی هنرمندان محبوب موسیقی پاپ، تقریبا ناممکن شده. جای آنها فیلم‌های شبه مستندی گرفته که خود ستاره یا شرکت تحت کنترل او، برای معرفی و کمک به فروش بیشتر آلبوم یا کنسرت، تهیه می‌کنند.

صحنه ای از مستند لیدی گاگا، پنج فوت دو اینچ Photo: Netflix
صحنه ای از مستند لیدی گاگا، پنج فوت دو اینچ Photo: Netflix

مستند «لیدی گاگا» هم در این ردیف قرار می‌گیرد، با این حال، به نظر روزنامه‌نگارانی که آن را دیده‌اند، بعضی جنبه‌های نادیده از زندگی داخلی «لیدی گاگا» در این مستند در دسترس هواداران او قرار می‌گیرد، و هر چند آشکارا تلاش شده لحظاتی کنترل شده جلوی دوربین قرار گیرند، بعضی افشاگری‌های ناخواسته، تماشای این مستند را سرگرم‌کننده و حتی آموزنده می‌سازند.

به طور مثال، در یکی از صحنه‌ها، «لیدی گاگا» با سرووضع عادی وارد یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای «وال‌مارت» Wallmart می‌شود، مثلا به بهانه خریدن آلبوم Joanne و آشکارا مستاصل و نگران است که کارکنان مغازه او را بشناسند، و این شناسایی در فیلم ثبت شود.

«کی‌تی هستی»، نویسنده پایگاه خبری «بازفید» Buzzfeed یادآور می‌شود که در این مستند، لیدی گاگا به حقیقتی اعتراف می‌کند که بعضی هنرمندان مشهور به خصوص ستارگان موسیقی پاپ از آن رنج می‌برند، سکوت گوش‌خراش تنهایی. وقتی همه هوادارها،همکارها، مشاوران، نوازندگان، آرایشگرها، عکاس‌ها، ماسوزها، ورزش‌دهندگان، و دستیارها، بعد از یک روز پرمشغله، دور هنرمند را خالی می‌ کنند، آنچه می‌ماند، تنهایی است. علیرغم صدها دستیار و همکار و میلیون‌ها هوادار، هنرمند کسی را ندارد که لحظات تنهائی او را پر کند.

با این حال، این مستند همچنین نشان می‌دهد که ستارگی درعالم پاپ، در سطح «لیدی گاگا» کاری است که بدون همکاری یک گروه کثیر از دست‌اندرکاران با تخصص‌های مختلف، امکان‌پذیر نیست.

لیدی گاگا در مطب دکتر، صحنه ای از فیلم پنج فوت دو اینچ Photo: Netflix
لیدی گاگا در مطب دکتر، صحنه ای از فیلم پنج فوت دو اینچ Photo: Netflix

مستند «۵ فوت و ۲ اینچ» داستان پشت صحنه خلق، تولید،‌ پخش و تبلیغ آلبوم جدید «لیدی گاگا»، البوم «جوان» Joanne را باز می‌گوید، و نشان می‌دهد که روند کار، از بیماری‌های بزرگ و کوچک هنرمند آسیب می‌بیند و سرد شدن نسبی بازار نسبت به موسیقی و هنر «لیدی گاگا»، بر فروش آلبوم و روحیه هنرمند، تاثیر منفی می‌گذارد.

در جای جای مستند، «لیدی گاگا» بارها و بارها تکرار می‌کند که «جوان»، آلبوم جدید او «شخصی‌ترین» آلبومی است که تاکنون بیرون داده.

اسم فیلم، اشاره به قد کوتاه «لیدی گاگا» دارد، که همیشه با پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه‌های بلند و اغراق‌شده، سعی در پنهان کردن آن داشت.

«دنی‌یل داداریو» نویسنده هفته‌نامه پرفروش «تایم»، می‌نویسد آزردگی تماشاگر از حسابگری «لیدی گاگا» در به نمایش گذاشتن صحنه‌های برگزیده از زندگی پشت پرده، با دیدن چالش‌‌های مختلف سر راه او، تا حدودی برطرف می‌شود. مثلا گریه «لیدی گاگا» هنگامی که ترانه اصلی آلبوم را برای مادربزرگش پخش می‌کند، واقعی به نظر می‌رسد. پدر او، برای اینکه گریه او دیده نشود، از اتاق بیرون می‌رود. نام آلبوم، از اسم عمه «لیدی گاگا» می‌آید که در ۱۹ سالگی براثر ابتلا به بیماری سل پوستی «لوپوس» از دنیا رفت.

لیدی گاگا، جشنواره فیلم تورانتو، ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ - رونمایی فیلم پنج فوت دو اینچ
لیدی گاگا، جشنواره فیلم تورانتو، ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ - رونمایی فیلم پنج فوت دو اینچ

بخشی دیگر از فیلم، که در دهمین سال برخاستن «لیدی گاگا» ستاره پاپ، منتشر می‌شود، در باره رقابت ضمنی «لیدی گاگا» با «مادونا» است، هنرمندی است اغلب «لیدی گاگا» را دنباله‌رو یا جانشین او می‌دانند. مادونا هم در دهمین سالگرد فعالیت خود، مستندی تحت عنوان «حقیقت یا جرات» Truth or Dare در باره پشت صحنه زندگی و کار خود منتشر کرد که مثل مستند Five Foot Two کاملا تحت کنترل هنرمند ساخته شده بود. گاگا شاکی است که مادونا انتقاد خود از او را به صراحت و با گشادگی، مطرح نکرده است.

یکی از هدف‌های مستند «پنج فوت دو اینچ» Five Foot Two این است که نشان بدهد «لیدی گاگا» از شکست هنری و تجاری آلبوم قبلی خود، Artpop عبرت گرفته و روندی مثل پوست انداختن را آغاز کرده که یک مرحله آن را مثلا در پشت صحنه اجرای موفقیت آمیز «لیدی گاگا» در کنسرت او در مسابقه فوتبال جام لیگ باشگاه‌های فوتبال امریکایی می‌بینیم که هنرمند به مسئولان محافظه کار لیگ ملی فوتبال NFL می‌گوید که می‌خواهد کنسرت کمتر شسته‌رفته به نظر بیاید.

از دید «برایان لوری» کارشناس شبکه خبری «سی ان ان» این مستند، علیرغم تمام شگردهای هنری که برای جذاب کردن آن به کار رفته، علیرغم همه زاویه‌های نادر و تصاویر غیرمنتظره که از پشت پرده زندگی «لیدی گاگا» نشان می‌دهد، فیلمی حساب شده و به همین خاطر، فیلمی کسل کننده است.

لوری می‌نویسد فقط هوادارهای سرسخت و کشته مرده لیدی گاگا می‌توانند از این مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای، واقعا لذت ببرند.

«لیدی گاگا» نام هنری «استفانی جرمانوتا» ترانه‌سرا، خواننده و تهیه‌کننده و بازیگر ۳۱ ساله موسیقی پاپ است، که در خانواده‌ای ایتالیایی‌تبار در نیویورک به دنیا آمده و تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای دانشگاه نیویورک نیمه‌کاره رها کرد تا کار موسیقی را دنبال کند. او در سال ۲۰۰۸ به عنوان خواننده و اجراکننده ترانه‌های پاپ کار خود را با انتشار آلبوم «شهرت» The Fame آغاز کرد که ۱۵ میلیون نسخه از آن در جهان فروش داشت. البوم بعدی او Born This Way که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، ۶ میلیون نسخه فروخت. سومین آلبوم استودیویی او، Artpop که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، ۲.۵ میلیون نسخه فروش داشت. آلبوم Joanne در حال حاضر در راس جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های آمریکا قرار دارد و از اکتبر سال گذشته تا کنون، نزدیک به ۶۰۰ هزار نسخه فروش داشته است.

XS
SM
MD
LG