لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

تداوم وضعیت ناگوار زلزله‌زدگان خوی؛ مانع‌تراشی برای رساندن کمک‌های غیردولتی


زلزله‌زدگان خوی گرفتار یخبندان
زلزله‌زدگان خوی گرفتار یخبندان

چهار روز از زلزله خوی می‌گذرد و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از نابسامانی در روند امدادرسانی و وضعیت بحرانی مردم خبر می‌دهند.

در عین حال، رساندن کمک‌های غیردولتی نیز با مانع‌تراشی مقامات روبرو شده است.

کریم باقری، فوتبالیست شناخته شده ایران که مشغول جمع‌آوری کمک‌های نقدی و بشردوستانه به خوی بود، در اینستاگرام خود از مسدود شدن حسابی که به این کار اختصاص داده بود خبر داد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه، در واکنش به این خبر گفت که اقدام کریم باقری «بدون هماهنگی و اخذ مجوز از سازمان‌‌های ذیربط» صورت گرفته است و «هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دیگری مجاز به تبلیغ و جمع‌آوری کمک‌های مردمی نیست.»

مشابه این اتفاق در جریان زلزله کرمانشاه برای علی دایی رخ داد و حسابش مسدود شد. علی دایی آن موقع گفت: «آنها از این که مردم به امثال من اعتماد کرده‌اند ناراحت هستند.»

از آن موقع، قوه قضاییه راه‌های کمک‌های مردمی در بلایای طبیعی را بست.

مانع‌‌تراشی برای رساندن کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خوی در شرایطی صورت می‌گیرد که سرمای هوا قرار است به هشت درجه زیر صفر برسد و هواشناسی آذربایجان غربی بارش برف و‌کولاک را پیش‌بینی کرده است.

شماری از شهروندان خوی مقابل ساختمان فرمانداری ویژه خوی تجمع کردند و خواستار دریافت امکاناتی چون چادر، پتو و غذای گرم شدند.

آنها می‌گویند هیچ مقام محلی هم برای رسیدگی به وضعیت بحرانی اقدام نکرده است و مقامات نسبت به آنچه رخ می‌دهد بی‌تفاوت هستند.

پیشتر، احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، اعلام کرده بود بیش از ۲۰ هزار چادر و ۴۵ کمپ اسکان برای ساماندهی زلزله‌زدگان ایجاد شده است.

اما محمد مخبر، معاون اول رئیسی، که عصر سه‌شنبه، یازدهم بهمن به خوی رفته بود اذعان کرد که مردم به اقلام ضروری دسترسی ندارند.

با این حال او دبیرکل هلال‌احمر را مقصر دانست و گفت: «چرا به ما گزارش می‌دهید اوضاع در مناطق زلزله‌زده‌ ⁧خوب است و به همه رسیدگی شده؟ طبق گزارش شما ما فکر می‌کردیم وضع خوب است.»

معاون اول رئیسی گفت دولت، «برنامه‌ریزی لازم» را برای جبران خسارات انجام خواهد داد.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی ایران از امدادرسانی مؤثر به زلزله‌زدگان خوی عاجز هستند به کمک‌های بین‌المللی نیز دست رد زده‌اند.

کریم‌ کینیک، رئیس هلال احمر ترکیه، در توییتی گفت که این سازمان بلافاصله پس از زلزله پیشنهاد کمک داده است، اما مقامات جمهوری اسلامی تشکر کرده‌اند و گفته‌اند نیازی ندارند و خودشان از پس امدادرسانی برمی‌آیند.

پس از وقوع زلزله در خوی، تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد با وجود سرما و یخبندان، مقامات برای متفرق کردن زلزله‌زده‌هایی که خواهان امدادرسانی هستند، از ماشین آبپاش استفاده می‌کردند.

XS
SM
MD
LG