لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

قربانيان حوادث ناشی از کار در ايران


به گزارش سازمان بین المللی کار سالانه بیش از دو ميليون نفر در اثر حوادث ناشی از کار و عدم رعایت استاندارهای ایمنی محیط کار در جهان جان خودرا از دست میدهند، و دويست ميليون نفر دچار حادثه می شوند.

بر اساس آمار صندوق تامین اجتماعی در ایران ، در سال ۸۸ بیش از ۲۰۷۴۰ حادثه ناشی از کار اتفاق; افتاده است که بی احتیاطی، نبود وسائل بی حفاظ و معیوب از علل عمده این حوادث هستند.

عمده حوادث و خطرات ناشی از کار در مناطق ساخت تونلها، معادن و راه اندازی تجهیزات و ابزارآلات خطرناک تماس با مواد شیمیا ئی و فیزیکی هستند.

شرکت شیمیائی کاوه سودای مراغه میتواند نمونه ای باشد برای مطالعه.

این شرکت علاوه بر نادیده گرفتن استاندارد های ایمنی و بهداشتی کارگران در محیط کاری و قراردادی بودن استخدام; کارگران ونداشتن بیمه درمانی وبیکاری، معضل زیست محیطی نیز در منطقه بوجود آورده که ناشی از مواد خطرناک تولید شده دراین شرکت است. در عرض چهار سال سه بار سیل پساب های آلوده باعث; خشک شدن هزاران هکتار از اراضی کشاورزی شده و لطمه شدید به خانه های روستائیان زده است. مواد اولیه مورد استفاده این کارخانه آهک، آمونیاک، نمک سنگ، نیترات سدیم هستند.

گرچه پس از بررسی گروه مدیریت پسماند استان آذربایجان، این شرکت در خرداد ماه به تعطیلی کشیده شد و علاوه بر آن محکوم به دادن خسارت به روستائیان شد، ولی این گروه دو باره با باز گشائی شرکت موافقت کرده است. و در حال حاضر بخش بارگیری و اداری آ ن مشغول بکار است.

XS
SM
MD
LG