لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

برگزاری مراسم روز کارگر در ایران و جهان


برخورد نیروهای پلیس با راهپیمایی روز جهانی کارگر در استانبول – ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
برخورد نیروهای پلیس با راهپیمایی روز جهانی کارگر در استانبول – ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

کارگران در سراسر جهان روز پنجشنبه، به مناسبت روز جهانی کارگر، با برگزاری راهپیمایی در شهرهای مختلف، درخواست های خود از جمله افزایش حقوق و فراهم شدن شرایط کاری بهتر را مطرح کردند و در مواردی این مراسم با خشونت همراه شد.

در استانبول پلیس ترکیه برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که به طرف میدان تقسیم – محل معمول برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در آن شهر – در حرکت بودند، از گاز اشک آور و آب فشار قوی استفاده کرد. سال گذشته راهپیمایی های روز کارگر در ترکیه به تظاهرات ضدحکومتی وسیعی تبدیل شد.

در مسکو نیز کارگران اقدام به راهپیمایی به طرف میدان سرخ آن شهر کردند. شرکت کنندگان در این راهپیمایی پلاکاردهایی در دست داشتند که شعارهایی در حمایت از دولت روی آنها نوشته شده بود، از جمله «من به کشورم افتخار می کنم» و «ما به رئیس جمهوری خود ایمان داریم». این اولین مراسم برگزار شده در میدان سرخ، از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بود.

کارگران در کشورهای آسیایی هم به مناسبت روز جهانی کارگر اقدام به برگزاری مراسم و انجام راهپیمایی کردند. در کامبوج کارگران یک کارخانه نساجی در جریان راهپیمایی، از مسئولان تقاضای افزایش حقوق و و انجام اقدامات لازم برای بهبود شرایط کارشان کردند.

اما کارگران در ایران، که از سال ۱۳۸۸ و به دنبال اعتراض های عمومی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، از برگزاری راهپیمایی در خیابان های ایران به مناسب روز جهانی کارگر محروم هستند، باوجود ارائه درخواست برای صدور مجوز راهپیمایی، امسال نیز موفق به برگزاری آن نشدند.

در تهران این مراسم در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی در غرب تهران برگزار شد که حسن روحانی در آن به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت باید زمینه فعالیت تشکل‌های مدنی و مردمی و انجمن‌های خاص کارگری، آزاد و بدون مشکل باشد تا کارگران بتوانند از طریق آنها صدای خود را به گوش مسئولین برسانند.

آقای روحانی در حالی این سخنان را بیان کرد که پس از انتخابات ۸۸ و به دلیل افزایش فشارهای امنیتی بر روی فعالان در حوزه های مختلف، از جمله فعالان کارگری، تعدادی از کارگران دستگیر شده همچنان در زندان هستند.

رضا شهابی، از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، از جمله فعالان کارگری است که از خرداد ۱۳۸۹ تا کنون در حبس بسر می برد. به گزارش وبسایت این سندیکا، وی که در روزهای پایانی ۱۳۹۲ به مرخصی آمده بود، یک روز پیش از آغاز تعطیلات نوروز به زندان اوین بازگردانده شد.
XS
SM
MD
LG