لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

گزارش: اتوموبيل های دوگانه سوز در کانون توجه نمايشگاه لوس آنجلس قرار دارند


گزارش: اتوموبيل های دوگانه سوز در کانون توجه نمايشگاه لوس آنجلس قرار دارند
گزارش: اتوموبيل های دوگانه سوز در کانون توجه نمايشگاه لوس آنجلس قرار دارند

مدلهای جدید انواع ماشین های لوکس و کلاسیک، خودروهای رویایی آینده و نوآمده های پرزرق و برق تنها بخشی از غوغای نمایشگاه اتوموبیل لس آنجلس است. اما از قرار معلوم سروصدای غالب در این نمایشگاه نگرانیهای محیط زیستی بود که احساس می شد صنایع خودروسازی را نگران کرده است؛ با این همه، عامل صرفه جویی و کاهش هزینه ها یکی از ارزش های موثر در فروش خودرو بشمار می آید. مثلاً دوگانه سوزی یا خودروهای برقی همچون مدلهای «شِوی ولت»* در مرکز توجه قرار داشتند.

«راب پترسون،» سخنگوی خودروی ولت، که تاکنون برنده چندین جایزه از جمله خودرو سبز سال شده است می گويد «این پدیده خودرو برقی، آینده ساز است.»

راب پترسون می گوید: «بزودی مردم رانندگی خودروهای برقی را تجربه خواهند کرد و خواهند گفت که راندن برقی و شارژ کردن آن در خانه جالب است. من فکر می کنم مردم بیشتری ترغیب می شوند تا نمونه های این چنین خودرو ها را خریداری کنند.»

در جریان روزهای نمایشگاه ویژه رسانه ها، گزارشگران این امکان را یافته بودند تا با این خودرو، رانندگی کنند.

گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا که همراه با مارک واگن، سردبیر یک هفته نامه ویژه خودرو، سوار براین خودرو شده است می گويد: «ما در حال رانندگی یک خودرو برقی به نام «ویگو لایف» هستیم که ساخت چین نیست.... ۷۳ درصد از ساخت این خودرو محصول کارخانه های آمریکاست که البته نمی دانم این میزان تولید به چه معناست.»

خودروی «ویگو لایف» ساخت آمریکا از نخستین نسل خودروهای برقی خواهد بود که ماه آینده بازار خودرو آمریکا را تصاحب خواهد کرد. با این خودرو بدون نیاز به شارژ دوباره می توان تا صد مایل را در شتابهای مختلف رانندگی کرد.

توليد کنندگان اين خودرو می گويند که موقعیت آنها با «آی پاد» همانند است که ورودش به بازار انفجارآمیز بود.

جف بوید، مدیر پروژه خودروهای برقی «ویگو،» می گوید انتظار می رود بیش از یک میلیون خودرو در سال در آمریکا به فروش رسد. و سهم خودرو ویگو زیر ۳۳ هزار خودرو در سال برآورد شده است. رقیب اصلی ویگو مدل «نیسان لیف» است که بهای آن تقریبا همسان ویگو خواهد بود.

جف بوید بر این عقیده است که بازار آمریکا گنجایش کافی برای فروش هردو مدل خودرو را دارد. پیش بینی می شود شمار بیشتری از مدلهای خودروهای برقی در رقابت سبز شرکت کنند. مدل آمریکایی خودروی برقی شرکت میتسوبیشی نیز در این نمایشگاه برای نخستین بار به نمایش درآمده است.

شرکت فولکس واگن هم یک مدل گلف برقی را طراحی کرده که در سال ۲۰۱۳ روانه بازار خواهد شد. شرکت فورد نمونه یک خودروی خانوادگی را به نمایش گذاشته که در حال تبدیل شدن به یک خودرو کامل برقی ست و در سال ۲۰۱۲ به بازار می آید.

خودروهای رویایی نیز در این نمایشگاه حضور داشتند. شرکت خودروسازی هوندا با یکی از نمونه های برقی خود می خواهد بازار آمریکا را تکان دهد.

مارک ووگن سردبیر هفته نامه ویژه خودرو می گوید در تاریخ صدساله صنایع خودروسازی تا به امروز موتور خودروها یکی از قطعات اساسی آن بود.

شرکتهای خودروسازی به زودی ساخت خودروهای برقی را در دستور کار خود قرار خواهند داد.

و در حالی که همه مدلهای جدید خودروهای دوگانه سوز و برقی نظر حامیان محیط زیست خریدار خودرو را به خود جلب کرده انتظار می رود براثر درخواست خریداران آمریکایی خودروهای برقی با پیشرفت در فناوری توانایی طی کردن مسافت بیشتری از آنچه را فعلا دارا هستند بیابند. از دیگر سو به نظر می رسد شرکتهای خودروسازی همچنان به بهبود در ساخت موتورهای سوخت فسیلی که صرفه جویانه باشد ادامه خواهند داد.

* Chevy Volt

XS
SM
MD
LG