لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

مرز ازبکستان به روی پناهندگان قرقيزستان بسته شد


مرز ازبکستان به روی پناهندگان قرقيزستان بسته شد

روز سه شنبه ازبکستان اعلام کرد مرز خود را به روی پناهندگانی که از تنش های قومی قرقيزستان فرار می کنند بسته است. ۱۰۰۰۰۰ ازبک در مرز جنوبی قرقيزستان برای پناهنده شدن به ازبکستان جمع شده اند. ازبکستان می گويد تا کنون به ۴۵۰۰۰ نفر پناهندگی داده است اما ظرفيت قبول پناهندۀ بيشتر را ندارد. روز دوشنبه آژانس پناهندگان سازمان ملل و صليب سرخ جهانی فعاليت های خود را برای کمک به پناهندگان در ازبکستان، آغاز کردند.

به دنبال افزايش تنشهای قومی در جنوب قرقيزستان سازمان پيمان امنيت جمعی به رهبری روسيه روز دوشنبه در مسکو جلسه ای فوری تشکيل داد.

منابع خبری می گويند در جلسه روز دوشنبۀ اين سازمان که متشکل از شماری از جمهوری های سابق شوروی است احتمال دخالت نظامی اين سازمان در قرقيزستان برای کنترل نا آرامی ها در اين کشور منتفی اعلام نشده است. روسيه برای محافظت از پايگاه هوايی خود در قرقيزستان چندين کماندو به اين کشور اعزام کرده است. اما مقامات روسی تا کنون به درخواست رييس جمهور موقت قرقيزستان که خواستار دخالت نظامی روسيه برای پايان دادن به درگيری های قومی در جنوب قرقيزستان شده است، پاسخ مثبتی نداده است.

نا آرامی های قومی قرقيزستان بين اکثريت قرقيز و اقليت ازبک از «اوش» دومين شهر بزرگ آن کشور که در غرب قرقيزستان قرار دارد، آغاز شد و ريش سفيدان دو قوم نيز در حال مذاکره اند تا به درگيری های اخير، پايان دهند. در حاليکه هواپيماهای نظامی، قرقيزهای فراری را از درگيری های «اوش» به بيشکک پايتخت آن کشور انتقال می دهند، هزاران ازبک ساکن آن شهر هم با پای پياده خود را به مرز ازبکستان که در ده کيلومتری شهر اوش واقع است، رسانده اند.

پزشک متخصصی در يکی از بيمارستان اوش می گويد اوضاع آن شهر هنوز متشنج است و سربازان تمام راه های منتهی به شهر را مسدود کرده اند، قرقيز ديگری اظهار می کند که ازبک ها قرقيزها را کتک زده، خانه ها و فروشگاه های متعلق به آنان را آتش زده و به زنانشان هم تجاوز کرده اند.

جلال الدين صلاح الدينوف رييس مرکز ملی ازبک ها نيز می گويد چماق بدست های قرقيز با کمک سربازان به ازبک ها حمله ور شده اند. رييس مرکز ملی ازبک ها اظهار می کند «در حاليکه تا بحال ۲۰۰ تن از هم قومی های او در اين حوادث کشته شده اند، دولت همه امکانات بهداشتی را در اختيار قرقيزها قرار داده است.»

بسيج سربازان ذخيره و اعزام نيروهای نظامی بيشتر به شهر اوش و افزايش اختيارات آنها به منظور سرکوب آشوب ها زمانی صورت گرفت که دو روز پيش کرملين درخواست بيشکک را برای اعزام نيرو به آن شهر را رد کرد. شهر اوش با دويست هزار نفر جمعيت، بصورت کانونِ حمايت از قربان بيک باقی اف رئيس جمهوری سابق قرقيزستان درآمده است که بر اثر نا آرامی های دو ماه پيش سرنگون شد و از کشور فرار کرد.

روزا اوتون بايوا رييس جمهوری موقت قرقيزستان معتقد است اگر چه تنش ميان قرقيز ها و ازبک ها سابقه دار است اما طرفداران بازگرداندن رئيس جمهوری سابق به قدرت، محرکِ اصلی ناآرامی های اخير بوده اند.

XS
SM
MD
LG