لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

قرقيزستان جبهه ای متحد عليه تروريسم را تدارک می بيند


قرقيزستان جبهه ای متحد عليه تروريسم را تدارک می بيند
قرقيزستان جبهه ای متحد عليه تروريسم را تدارک می بيند

رييس جمهوری قرقيزستان با نظارت بر تمرينهای عمليات ضدتروريستی قول ايجاد جبهه ای متحد را عليه تروريسم درسراسر قرقيزستان داده است .

رزا اتانبايوا، رييس جمهوری قرقيزستان، درمورد تلاش برای ايجاد جبهه متحد ضد تروريسم در سراسر قرقيزستان روز جمعه درسخنرانی خود دريک پايگاه نظامی نزديک بيشکک گفت: «خط مقدم فعاليتهای ضدتروريستی ما برجديت تمام استوار است. ما بر اين نوع فعاليت تمرکز می کنيم و هرکاری که بتوانيم انجام می دهيم تا با تروريسم مبارزه کنيم.»

ايالات متحده به منظور ايجاد يک پايگاه نظامی ضدتروريسم برای نيروهای موسوم به عقرب درشصت کيلومتری بيشکک به قرقيزستان کمک مالی کرده است. نيروهای ضدتروريستی عقرب درسال ۲۰۱۰ فعاليت خود را از سرگرفتند.

رييس جمهوری قرقيزستان به همراه وزير دفاع آن کشور از پايگاه بازديد کرد.

نيروهای امنيتی عقرب قرقيزستان درتمرينهای نظامی ضدتروريسم با مرکزيت اين پايگاه که پايگاه نظامی تُکمُک نام دارد شرکت کردند و عمليات تجسس خانه به خانه را نيز تمرين کردند.

قرقيزستان به دنبال انتخابات سال گذشته خود درتلاش است تا نخستين دموکراسی پارلمانی را درآسيای مرکزی تشکيل دهد -- منطقه ای که کشورهای ديگر آن توسط روسای جمهوری مستبد اداره می شود.

قرقيزها درتلاشند تا روند روبه رشد فعاليت گروههای راديکال را به ويژه درجنوب آن کشور، مهار کنند.

کارشناسان امنيتی می گويند برخی از جنگجويان طالبان ممکن است وارد منطقه آسيای مرکزی شوند و در دره های دورافتاده و کوههای بلند آن پناه گيرند.

XS
SM
MD
LG