لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

ائتلاف چهار حزب در پارلمان قرقيزستان


ائتلاف چهار حزب در پارلمان قرقيزستان
ائتلاف چهار حزب در پارلمان قرقيزستان

يک ائتلاف جديد متشکل از ۴ حزب در جلسه روز جمعه در پارلمان قرقيزستان، شکل گرفت. مجلس قرقيزستان، اولين مجلس دموکراتيک در کشورهای آسيای ميانه از زمان سقوط شوروی سابق است.

چينی بی تورسونبايف، رييس مجلس قزقيزستان و رهبر حزب سوسيال دمکراتيک، با اعلام اسامی احزاب شرکت کننده در اين ائتلاف گفت: امروز چهار حزب در پارلمان ائتلاف کردند. حزب جمهوری، شرف، سرزمين پدری و حزب سوسيال دمکراتيک.

پس از اعلام اسامی احزاب شرکت کننده در ائتلاف پارلمانی، نمايندگان هر يک از اين احزاب توافقنامه اين ائتلاف را امضا کردند.

نمايندگان مجلس قرقيزستان تشکيل اين ائتلاف را به تصويب رساندند و سپس «آسيل بيک جين باکوف» از حزب سوسيال دمکراتيک را به عنوان رييس جديد پارلمان، انتخاب کردند.

ائتلاف حاکم همچنين، «عمربيک بابانوف» رهبر حزب جمهوری را برای مقام نخست وزيری پيشنهاد کرد، که اين پيشنهاد نيز به تصويب رسيد.

بابانوف، يک مدير اقتصادی موفق که به سياست روی آورد، در زمانی که نخست وزير پيشين آن کشور نامزد انتخابات رياست جمهوری بود، مقام نخست وزيری موقت را در دست گرفت. او از تصميم احزاب ائتلافی مجلس استقبال کرد و گفت، اين يک گزينه خوب بود، زيرا اکنون يک ساختار جديد در قرقيزستان حاکم است که بر اساس آن نخست وزير بايد يک حرفه ای باشد.

با اين حال همه احزاب سياسی در پارلمان قرقيزستان از نتايج به دست آمده از اين ائتلاف خشنود نيستند.

قرقيزستان، که تحت حاکميت شوروی سابق بود، اکنون ميزبان پايگاه های روسيه و آمريکاست. واشنگتن و مسکو نگرانند که با خروج آمريکا از خاک افغانستان، آشوب گران اسلامی در صحنه سياست اين کشور، فعال شوند.

XS
SM
MD
LG