لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

قرقیزستان سنگربندی ها در شهر اوش را برچید


با ادامه یافتن وضعیت اضطراری اعلام شده در جنوب قرقیزستان پس از چندین روز درگیری های قومی و کشته شدن ۲۰۰۰ نفر، نیروهای قرقیزستان سنگربندی های خیابانی در شهر ناآرام اوش را برچیدند.

بسیاری از پناهندگان قوم ازبک می گویند همچنان نگران بالاگرفتن دوباره خشونت ها هستند و نمی دانند که باید به خانه هایشان بازگردند یا نه.

در پی آغاز درگیری ها میان اقوام ازبک و قرقیز در ۱۰ ژوئن در شهرهای جنوبی اوش و جلال آباد در جنوب قرقیزستان، حدود ۴۰۰ هزار تن از اقلیت ازبک به کشور همسایه ازبکستان سرازیر شدند و یا در نزدیکی مرز تجمع کردند.

دولت موقت قرقیزستان قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری برکنار شده و حامیان او را مسئول بروز خشونت ها می دانند. آقای باقی یف هرگونه مسئولیت در این رویدادها را رد کرده است.

همچنین روز یکشنبه هیلاری کاینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، و سرگئی لاوروف همتای روسی اش، تلفنی درباره هماهنگی کمک های انساندوستانه و راه های دیگر پشتیبانی از قرقیزستان برای ایجاد امنیت، ثبات و صلح گفت و گو کردند.

همزمان در روز یکشنبه، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد هنوز در حال ارزیابی مایحتاج بهداشتی قرقیزستان و ازبکستان است اما قصد دارد به یک میلیون نفر که در این درگیری ها آسیب دیده اند، یاری رساند.

هماهنگ کننده واحد امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی می گوید گزارش های تأیید نشده ای از تجاوز به زنان در زمان بحران، مخابره شده است و سازمان بهداشت جهانی باید به نیازهای بهداشتی آنان رسیدگی کند.

او گفت اکثر پناهندگان، شهروندان ازبک قرقیزستان، سالمندان، زنان و کودکانی هستند که احتمالا دچار مشکلات مزمن هستند.
به گفته این مسئول سازمان بهداشت جهانی در مناطق تجمع آوارگان خطر شیوع بیماری های مسری وجود دارد.

XS
SM
MD
LG