لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

برگزاری انتخابات پارلمانی در قرقیزستان


برگزاری انتخابات پارلمانی در قرقیزستان
برگزاری انتخابات پارلمانی در قرقیزستان

حوزه های رای گیری برای انتخابات پارلمانی قرقیزستان درهای خود را بستند. این انتخابات به دنبال یک سال بی ثباتی و تنش ها و درگیری های سیاسی و قومی برگزار شد.

مقامات انتخاباتی می گویند ۴۳ درصد از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واجد شرایط شرکت در انتخابات در این کشور عضو شوروی سابق، روز شنبه در انتخابات شرکت کرده و آرای خود را به صندوق ها انداختند.

بیش از ۲۰ حزب در انتخابات شرکت کردند تا برای ۱۲۰ کرسی پارلمان رقابت کنند.

رزا اتونبایوا، رئیس جمهور موقت قرقیزستان که در بیشکک، پایتخت این کشور رای خود را به صندوق انداخت وعده داد که انتخابات عادلانه و شفاف باشد.

در همه پرسی ماه ژوئن، رای دهندگان قرقیز به اتفاق آرا به قانون اساسی جدیدی رای دادند که اختیارات رئیس جمهوری را کم می کند و اختیارات بیشتری را به پارلمان منتخب می دهد. در روند جدید پارلمان نخست وزیر را انتخاب می کند و نقشی کلیدی در تشکیل دولت دارد.

خانم اتونبایوا روز شنبه گفته بود این انتخابات برای پارلمانی قدرتمندتر «صفحه جدیدی» در تاریخ قرقیزستان می گشاید.

دولت خانم اتونبایوا به دنبال شورشی مرگبار و سرنگونی قورمان بک باقی اف در ماه آوریل به قدرت رسید.

در ماه ژوئن، شورش ها و درگیری ها میان قرقیزها و اقلیت ازبک در جنوب این کشور، صدها کشته اغلب از میان ازبک ها و ۴۰۰ هزار آواره برجای گذاشت.

پیش بینی ها حاکی از احتمال پیروزی تنها حدود شش حزب در انتخابات پارلمانی جدید است.

این شش حزب از جمله شامل دو حزب چپ گرا و حامی اتونبایوا یعنی «سوسیال دمکرات قرقیزستان» و «آتا مکن» است.

دولت روسیه از فلیکس کولف، نخست وزیر سابق قرقیزستان حمایت می کند. حزب او خواستار برگزاری همه پرسی برای بازگرداندن کشور به سیستم ریاست جمهوری است. هم روسیه و هم ایالات متحده در قرقیزستان پایگاه نظامی دارند.

XS
SM
MD
LG