لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

ناظران بین المللی همه پرسی در قرقیزستان را ستودند


به دنبال موافقت اکثریت قاطع رای دهندگان در قرقیزستان با قانون اساسی تازه برای این کشور، ناظران بین المللی همه پرسی قرقیزستان را شفاف خوانده و آن را ستودند.

مقامات انتخاباتی قرقیزستان روز دوشنبه گفتند بیش از ۹۰ درصد رای دهندگان در همه پرسی روز یکشنبه قانون اساسی جدید را تایید کردند و نزدیک به ۷۰ درصد از واجدان شرایط شرکت در انتخابات، رای خود را به صندوق ها انداختند.

سازمان امنیت و همکاری اورپا روز دوشنبه گفت با در نظر گرفتن «شرایط به شدت دشوار» حاکم بر اوضاع، دولت موقت قرقیزستان باید به دلیل سازماندهی چنین روند آرامی در رای گیری، تقدیر شود.

بنا به قانون اساسی تازه، قدرت ریاست جمهوری در قرقیزستان محدود می شود و در عوض، اختیار بیشتری به پارلمان سپرده خواهد شد.

همه پرسی روز یکشنبه در قرقیزستان، کمتر از ۳ هفته پس از وقوع خشونت های قومی در جنوب این کشور صورت گرفت.

حدود ۳۰۰ نفر در این خشونت های قومی میان قرقیزها و ازبک تباران کشته شدند.

دولت موقت رزا اتونبایِوا تا هنگام برگزاری انتخابات پارلمانی در اواخر سال جاری میلادی عهده دار امور در این کشور خواهد بود.

صلیب سرخ بین المللی روز دوشنبه از ادامه حمایت های خود از شهروندان قرقیزستان خبر داد که به تازگی به خانه های خود بازگشته اند. آنان به دنبال نا آرامی های قومی در جنوب قرقیزستان، به ازبکستان پناهنده شده بودند.

روز یکشنبه دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، گفت به موثر بودن دولت جدید قرقیزستان مشکوک است.

آقای مدودف در اجلاس جی ۲۰ در کانادا گفت تصور «عملکرد یک جمهوری پارلمانی در قرقیزستان» دشوار است. او همچنین ابراز نگرانی کرد که یک دولت ضعیف می تواند به عناصر افراطی اجازه تجدید قوا دهد.

XS
SM
MD
LG