لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

رییس سرویس امنیتی قرقیزستان گروه های اسلامی را مسئول نا آرامی ها می داند


رییس سرویس امنیتی قرقیزستان می گوید ستیزه گران اسلامگرا در خشونت های قومی که موجب کشته شدن نزدیک به ۲ هزار تن در جنوب کشور شد، نقش داشتند.

«کنشبک دوشه بایف» روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت گروه های تروریستی بین المللی از دیرباز در جستجوی برهم زدن ثبات اجتماعی و سیاسی قرقیزستان بوده اند.

او گفت قربان بیک باقی یف برای تحریک شورش بین قرقیزها و ازبک ها، که در تاریخ ۱۰ ژوئن در شهرهای اوش و جلال آباد آغاز شد، با طالبان و دیگر گروه های اسلامگرا تبانی کرده است.

سازمان ملل متحد، آمریکا و گروه های طرفدار حقوق بشر خواسته اند درباره دلایل خشونت در جنوب قرقیستان تحقیقات مستقلی انجام شود. مقامات سازمان ملل متحد می گویند زد و خوردها آگاهانه بود.

رهبر برکنار شده قرقیزستان دست داشتن خود و هوادارانش را در نا آرامی ها تکذیب کرده است.

رییس سرویس امنیتی قرقیزستان می گوید پسر باقی یف به گروه های افراطی ۳۰ میلیون دلار برای به راه انداختن خشونت پیشنهاد کرده بود. او همچنین گفت گروه های بزهکار با این امید که برای تسهیل قاچاق مواد مخدر در منطقه هرج و مرج به راه بیاندازند، در خشونت ها دست داشته اند.

در این میان، هزاران آواره ازبک که در جریان زد و خوردهای قومی به ازبکستان گریخته اند، به خانه های خود در شمال قرقیزیستان بازمی گردند.

XS
SM
MD
LG